U-18 erkek futbolcularda 8 haftalık düzeltici egzersiz uygulamalarının FMS test skorlarına etkisi
The effect of 8-week corrective exercise applications on FMS test scores in U-18 male soccer players
  1. Tez No: 901101
  2. Yazar: MURAT HÜDAYİ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, FMS toplam puanı 14 ve altında olan 18 yaş altı erkek futbolcularda 8 hafta süreli uygulanan progresif düzeltici egzersizlerin FMS puanlarına olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye Bölgesel Lig U-18 grubunda futbol oynayan yaşları 15-17 arasındaki 38 erkek futbolcu katılmıştır. Futbolcuların FMS verileri ve demografik bilgileri için 'kişisel bilgi ve FMS test formu' hazırlanmıştır. Çalışmanın başında tüm sporculara FMS testi uygulanmış ve test puanları kaydedilmiştir. Yaralanma riski olarak belirlenen 14 ve altında toplam FMS puanına sahip olan 14 sporcu araştırma grubunu, 15 ve üzeri puana sahip 14 sporcu ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Rutin futbol antrenmanlarına ilave olarak araştırma grubuna haftada 3 gün toplam 8 hafta düzeltici egzersiz programı takım antrenörü gözetiminde uygulanmıştır. 9. haftada tüm sporculara FMS son-testi yapılmıştır. Araştırma grubunda toplam FMS puanı ikinci testlemede artarken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of progressive corrective exercises applied for 8 weeks on FMS scores in male football players under the age of 18 with an FMS total score of 14 and below. 38 male football players between the ages of 15-17 playing football in the Turkish Regional League U-18 group participated in the study. A 'personal information and FMS test form' was prepared for the FMS data and demographic information of the football players. FMS test was applied to all athletes and the test scores were recorded at the beginning of the study. 14 athletes with a total FMS score of 14 and below, which is determined as an injury risk, formed the research group, and 14 athletes with a score of 15 and above constituted the control group. In addition to routine football training, a corrective exercise program was applied to the research group, 3 days a week, for a total of 8 weeks, under the supervision of the team trainer. In the 9th week, all athletes were given the FMS post-test. While the total FMS score increased in the second testing in the research group (p0.05).