Mimarlık ve sinema ilişkisi bağlamında kutsal mekânlar: Game of Thrones üzerinden bir inceleme
Sacred spaces in the context of architecture and cinema: A study on Game of Thrones
- Tez No: 901133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN NİHAN HACIÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez, kutsal mekânların tasarımı, kullanımı, inanç sistemleriyle ilişkisi ve anlamları üzerine kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi ve bu mekânların mimari ve kültürel boyutlarını daha geniş bir perspektifle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kutsal mekânların hem tarihsel hem de kurgusal bağlamda incelenmesi yoluyla, mimari tasarım ve kültürel anlamları üzerine analizler sunmaktadır. Araştırma yöntemi olarak, literatür taraması ve kavramsal analiz ve vaka çalışması kullanılmıştır. Bu yöntemlerle, kutsal mekânların mimari özellikleri, sembolik değerleri ve kültürel bağlamları geniş bir perspektiften ele alınmıştır. Özellikle“Game of Thrones”dizisindeki kutsal mekânlar üzerinden yapılan bir vaka analizi, kurgusal ve gerçek dünya kutsal mekânları arasında bir karşılaştırma yapılmasını sağlamıştır. Bu analiz, kurgusal mekânların gerçek dünya kısıtlamalarından nasıl faydalandığını ve bu mekânların toplumsal ve kültürel anlamlarını nasıl derinleştirdiğini gözler önüne sermiştir. Tezde ele alınan ana kavramlar arasında biçim, bağlam, işlev, süsleme, atmosfer, kültürel ve tarihsel bağlam gibi mimari unsurlar yer almakta ve bu unsurların kutsal mekânları ve bu mekânların sembolik dilini nasıl etkilediği tartışılmaktadır. Tezin bulguları, kutsal mekânların yalnızca fiziksel yapılar olmadığını, aynı zamanda toplumların değerlerini, inançlarını ve anlatılarını yansıtan bir mekân olarak hizmet ettiğini vurgulamaktadır. Sonuç bölümünde, sinema ve mimarlık disiplinlerinin kutsal mekânların tasarımı ve algılanışı üzerindeki etkileşimlerinin yaratıcı potansiyellerini ve yeni metodolojik yaklaşımları nasıl geliştirdiği vurgulanmaktadır. Bu tez, disiplinlerarası bir diyalog ve iş birliğini teşvik ederek, kutsal mekânların daha etkili bir şekilde tasarlanmasına ve anlaşılmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a comprehensive understanding of the design, use, relationship with belief systems and meanings of sacred spaces and to evaluate their architectural and cultural dimensions from a broader perspective. By examining sacred spaces in both historical and fictional contexts, the study offers an analysis of their architectural design and cultural meanings. Literature review, conceptual analysis and case study were used as research methods. Through these methods, the architectural features, symbolic values and cultural contexts of sacred spaces are analyzed from a broad perspective. In particular, a case study of sacred spaces in the TV series“Game of Thrones”provided a comparison between fictional and real world sacred spaces. This analysis revealed how fictional spaces utilize real-world restrictions and deepen the social and cultural meanings of these spaces. The main concepts discussed in the thesis include architectural elements such as form, context, function, ornamentation, atmosphere, cultural and historical context, and how these elements affect sacred spaces and their symbolic language. Results of the thesis emphasize that sacred spaces are not only physical structures, but also serve as spaces that reflect the values, beliefs and narratives of societies. The final chapter highlights how the interaction of the disciplines of cinema and architecture on the design and perception of sacred spaces has developed creative potentials and new methodological approaches. This thesis promotes interdisciplinary dialog and collaboration, enabling a more effective design and understanding of sacred spaces.