Mimarlık, kent ve sinema ilişkisi
The relation between the architecture, city and cinema
- Tez No: 142645
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
MİMARLIK, KENT VE SİNEMA İLİŞKİSİ ÖZET Bu çalışmada mimarlık, kent ve sinema ilişkisi Platon'un önerdiği biçimde görünür olanın ardındaki gerçekliği aramak bağlamında değerlendirilmektedir. Bu ilişki, aslında görsel olanın gücü üzerine kurulmuştur. Görsel iletişim biçimlerinin diğer tüm iletişim biçimlerine göre en etkili, öğretici ve akılda kalıcı olduğu bir gerçektir. Özünde birey ve topluma hizmet eden mimarlığın hem kendisinin bir tür görsel iletişim aracı olması, hem de mimar ve mimarlık kullanıcısının görüntü üreten ve tüketen bireyler olduğu düşünüldüğünde; mimarlık, kent ve sinema ilişkisinin zorlama bir ilişki olmadığı anlaşılır. Sinemanın kavrama biçimi, devinim taşıtı ve düşünce dağıtımcısı olarak sırasıyla mimar ve mimarlık kullanıcısı, mimarlık edimi ve toplum üzerindeki etkileri, bu çalışmanın temellerini oluşturmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN THE ARCHITECTURE, CITY AND CINEMA SUMMARY In this study, the relation between architecture, city and cinema is evaluated according to Platon's way of seeing the truth behind the imaginary. The visual communication is the most effective, educational and the easiest way lo remember between the other communication ways. It can be clearly understood that the relation between the architecture, city and cinema is not compulsory, when we think architecture, serving to individual being and society, together; is a kind of visual communication tool and the user of architecture and architect are also the individuals producing and spending images. Cinema, being a way of comprehension, a motion veçhile and a distrubuter of ideas, affects in order to the architect, the user of architect and the architecture itself and the bases of this study depands on these affects. VII