Çağdaş çalışmalarda Kudüs ve Mescid-i Aksâ yorumu
Interpretation of Jerusalem and Mosque-i-Aqsa in contemporary studies
- Tez No: 901137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kudüs ve Filistin Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Kudüs ve Mescid-i Aksâ'nın, Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlar için taşıdığı özel anlamları incelemeyi esas almaktadır. Tarih boyunca Kudüs, savaşların ve fetihlerin ebedi tanığı olarak, semavî dinler için ruhanî bir merkez olarak öne çıkmaktadır. Çalışmamız bu kutsal mekânların zaman içinde nasıl bir evrim geçirdiğini ve semavî dinlerin yapısında nasıl bir yer edindiğini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çağdaş çalışmalarda Kudüs ve Mescid-i Aksâ'nın yorumu, İslâm toplumlarının zorluklarla karşılaştığı modern dönemde, bu kutsal şehirlerin özgürlük, adalet ve barış sembolleri olarak anlaşılmasını teşvik eder. Ayrıca, İslâm'ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksâ'nın, Müslümanların birlik ve dayanışmasını simgelediği ve İslâm'ın evrenselliğini vurguladığı belirtilir. Bu çalışmalarda, Kudüs ve Mescid-i Aksâ'nın tarihsel ve siyasî bağlamı da önemlidir. İsrail'in Filistin topraklarını işgali ve Mescid-i Aksâ'ya yönelik tehditler, çağdaş çalışmlarda eleştirel bir şekilde değerlendirilir. Bu çalışmalar, Müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksâ'ya sahip çıkması gerektiğini vurgular ve Filistinli Müslümanların haklarını korumak için çaba sarf etmeleri gerektiğini belirtir. Sonuç olarak, çağdaş çalışmalarda Kudüs ve Mescid-i Aksâ'nın yorumu, İslâm'ın kutsal mirası olarak değil, aynı zamanda adaletin, barışın ve insan haklarının simgeleri olarak ele alınmasını savunur. Bu çalışmalar, Müslümanların bu kutsal şehirlere sahip çıkması ve Filistin halkının haklarını desteklemesi gerektiği çağrısında bulunur.
Özet (Çeviri)
This study is based on examining the special meanings of Jerusalem and Masjid al-Aqsa for Jews, Christians and Muslims. Throughout history, Jerusalem stands out as an eternal witness of wars and conquests and as a spiritual center for heavenly religions. Our study aims to shed light on how these sacred places evolved over time and what place they took in the structure of heavenly religions. In the introduction part of our study, we focused on the importance, purpose, limits and sources of the study. The studies of Jerusalem and Al-Aqsa Mosque in contemporary studies encourages the understanding of these holy cities as symbols of freedom, justice and peace in the modern period when Islamic societies face difficulties. It is also stated that Masjid al-Aqsa, the first qibla of Islam, symbolizes the unity and solidarity of Muslims and emphasizes the universality of Islam. In these studies, the historical and political context of Jerusalem and Masjid al-Aqsa are also important. Israel's occupation of Palestinian lands and threats to Al-Aqsa Mosque are critically evaluated in contemporary studies. These commentaries emphasize that Muslims should protect Jerusalem and Al-Aqsa Mosque and state that Palestinian Muslims should make efforts to protect their rights. As a result, the interpretation of Jerusalem and Al-Aqsa Mosque in contemporary studies advocates treating them not only as the sacred heritage of Islam, but also as symbols of justice, peace and human rights. These studies call for Muslims to protect these holy cities and support the rights of the Palestinian people.