6 Şubat 2023 depremini yaşayan sosyal bilgiler öğretmenlerine göre deprem eğitimi
Earthquake education according to social studies teachers who experienced the February 6 2023 earthquake
- Tez No: 901158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK KORUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşayan sosyal bilgiler öğretmenlerine göre sosyal bilgiler dersinde deprem eğitiminin nasıl olması gerektiğinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Hatay ili ve ilçelerinde MEB' e bağlı ortaokullarda görev yapan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşayan 42 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin 22' si erkek, 20' si kadındır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Form iki bölümden oluşmaktadır. Formun birinci bölümünde katılımcıların demografik bilgilerine yönelik sorular, formun ikinci bölümünde ise yarı yapılandırılmış araştırma soruları yer almaktadır. Araştırma verilerinin analizinde nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde sosyal bilgiler öğretmenlerinin deprem eğitiminde materyal kullanımı, pratik yapılması, gezi, simülasyon, doğa ve uzman kategorisinde görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenleri 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi“ Felaket ”olarak değerlendirmişlerdir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinden 21 tanesinin deprem eğitimi almadığı belirlenmiştir. 5 sosyal bilgiler öğretmeninin okulunda depreme hazırlık eğitimi verilmediği belirlenmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin deprem eğitiminde en fazla anlatım yöntemini, araç gereç olarak akıllı tahtayı kullandıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin deprem eğitiminde en fazla alan sıkıntısı yaşadığı belirlenmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı' nda deprem eğitimini yetersiz olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Bulunan bulgular ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study purpose is to determine how earthquake education should be in social studies according to the social studies teachers who experienced the February 6earthquake centered Kahramanmaraş. The study employed the case study method, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 42 social studies teachers teaching in middle schools affiliated with the Ministry of National Education in the city of Hatay and its districts in the spring semester of the 2023-2024 academic year. 22 of the teachers were male and 20 were female. Maximum diversity sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. In the study, a semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. The form had two sections. The first section of the form included questions about participants' demographic information, and the second part included semi-structured study questions. In data analysis, content analysis method, one of the qualitative data analysis methods, was used. The examination of the study findings revealed that social studies teachers stated views on the use of materials, practice, trips, simulations, nature and expert categories in earthquake education. Social studies teachers evaluated the February 6 earthquake as a“Disaster”. Twenty-one of the social studies teachers had not received earthquake training. Also, five social studies teachers had not received earthquake preparation training at their schools. Social studies teachers mostly used the lecture method and smart boards as tools in earthquake training. Social studies teachers had the most problems in earthquake education related to space. It was concluded that social studies teachers regardedthe earthquake education in the Social Studies Curriculum as inadequate. Recommendations were made in the light of the study findings.