A critical analysis of cash-based aid and the ESSN in Türkiye
Türkiye'deki nakit temelli yardım ve SUY'nin eleştirel bir analizi
- Tez No: 901159
- Danışmanlar: DOÇ. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu tez, dünyanın en büyük insani nakit yardım programı olan Sosyal Uyum Yardımı'nın (SUY-ESSN) eleştirel bir analizini sunmaktadır. Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin geniş çaplı yerinden edilmesine yönelik hayata geçirilen SUY, 2016'dan bu yana AB tarafından finanse edilen nakit yardım projelerinin önde gelen bir örneği olmuştur. Çalıima, SUY'nin temel ihtiyaçları karşılama iddiasına odaklanmanın ötesine geçerek programı çevreleyen çeşitli politik ve ekonomik dinamikleri irdelemektedir. SUY'nin koşulluluğu, tasarımı, uygulanışı ve bir yoksulluk önleme girişimi olarak performansı, çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Bütçe analizi, metin analizi ve on üç yarı yapılandırılmış mülakatı içeren nitel bir metodoloji ve çoklu yöntem yaklaşımı kullanmaktadır. Böylelikle, programın gıda hakkı, çalışma hakkı ve onurlu muamele hakkı gibi temel haklarla olan uyumunu tartışmaktadır. Ayrıca, SUY'nin fonlayıcı AB'den faydalanıcılara uzanan çok boyutlu bir süreci içeren çeşitli neoliberal uğraklarla etkileşimini değerlendirmektedir. Buna ek olarak; bu tür girişimlerin ve bütçe oluşturma uygulamalarının, özellikle sabit giderler (overhead)ve diğer bütçe kesintileri marifetiyle, giderek genişleyen bir endüstriye dönüşmesinde nasıl bir rol oynadığını incelemektedir. Çalışma, SUY'nin AB'nin göç yönetişimini Türkiye'ye dışsallaştırmasını sağlayan stratejik bir araç olduğunu ortaya koyarken, Türkiye bağlamına özgü neoliberal yönetişim dinamiklerine de ışık tutmaktadır. Bu farklı dinamik ve bağlamların bir aradalığında, programın uygulanmasında başat rol oynayan faktör ise uluslararası kuruluşların, özellikle de Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın işlevidir. Bu kuruluşların, çeşitli eylem ve söylemler aracılığıyla çok taraflı menfaat unsurlarını meşrulaştırma ve aklama rolleri vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, çalışma; küresel yoksulluk ve eşitsizliğin sistematik ve kurumsallaşmış doğası hakkında sorgulayıcı ve rahatsız edici bir tartışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides a critical analysis of the Emergency Social Safety Net Programme (ESSN), the world's largest humanitarian cash assistance initiative. Established as a response to the large-scale displacement of Syrian refugees, the ESSN exemplifies a new breed of EU-funded aid projects in the Middle East and North Africa (MENA) since 2016. Moving beyond its goal of fulfilling basic needs, the study scrutinizes the variegated dynamics underpinning the program. The ESSN's conditionalities, design, implementation and performance as a poverty reduction initiative become central to the study. Employing a qualitative methodology and multimethod approach including budget analysis, textual analysis and thirteen semi-structured interviews, the dissertation evaluates the program's congruence with refugees' rights to food, work and dignified treatment. It assesses how the ESSN's progression has passed through various modes of neoliberal governance, involving multiple processes from donors to end-users. Furthermore, it also highlights how these types of initiatives and their budget-making practices play into the expansion of an increasingly growing aid industry, particularly through overhead costs and other extracted benefits. The study deciphers the ESSN as a strategic instrument enabling the EU's externalization of migration governance to Turkey while shedding light on the neoliberal governance dynamics within the Turkish context. Integral to this analysis are the roles of international organizations, especially the WFP with their technocratic skills in engineering and legitimizing practices through market-driven logics. Ultimately, the study opens a dialogue on the systematic and institutionalized nature of global poverty and inequality, disrupting the narratives suggesting that these are merely inadvertent occurrences.