A comprehensive examination of preparedness and mitigation strategies of factors of flooding in Erbil, Iraq
Irak Erbil'de sel faktörlerine hazırlık ve azaltma stratejilerinin kapsamlı bir incelenmesi
  1. Tez No: 901160
  2. Yazar: FRMESK RASHID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Erbil şehrinde sel risk yönetimi ile ilgili karmaşık dinamikleri vurgulayan ve bu zorlukları anlamak ve azaltmak için özel yaklaşımların gerekliliğini ortaya koyan araştırma sorusunu ele almaktadır. Çalışma, anketler, mülakatlar ve Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı haritalama analizleri dâhil olmak üzere karmaşık yöntemler kullanarak, sel olaylarını, etkilerini ve müdahale mekanizmalarını etkileyen faktörleri açıklamaktadır. Dört bölgede (Rushanbiry, Daratu, Zhyan, ve Qushtapa), 280 kişi ile gerçekleştirilen anket, sel olaylarının yaygınlığını ve yoğun yağış, nehir taşkınları ve yetersiz drenaj sistemleri gibi faktörlerin çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca anket, sel riskleri ile ilgili olarak katılımcılar arasında değişen düzeylerde hazırlık ve endişe seviyelerini vurgulayarak, iyileştirilmiş farkındalık ve altyapı geliştirme yoluyla toplumsal dayanıklılığı artırmanın önemini vurgulamaktadır. Erbil'in farklı bölgelerinden 40 katılımcının yer aldığı mülakatlar, sel müdahalesi, afet yönetimi, iyileştirme ve azaltma stratejileri ile ilgili algılar ve deneyimler hakkında daha fazla bilgi sağlamaktadır. Katılımcılar, yardım çabalarının etkinliği, ajanslar arasındaki iletişimin netliği ve iyileştirme süreçlerinin kapsayıcılığı konusunda farklı görüşler dile getirerek, bölgede sel risk yönetiminin karmaşıklığını vurgulamıştır. Erbil'in çeşitli bölgelerinde yürütülen haritalama analizleri, yıllık yağış, topoğrafya, yükseklik ve taşkın haritalama gibi faktörleri içeren sel risk dinamiklerine mekansal bakış açısı kazandırmaktadır. Bu analizler, su baskını hassasiyetine dair anlayışı derinleştirmekte ve azaltma ve hazırlık stratejileri için karar verme süreçlerini yönlendirmektedir. Irak'ın Erbil şehrindeki sel baskınlarına karşı hazırlık ve azaltma stratejilerinin kapsamlı bir incelemesi, topluluğun karşı karşıya kaldığı zorluklar ve mevcut önlemlerin etkinliği hakkında değerli bilgiler ortaya koymaktadır. Anketler ve halkla yapılan mülakatlar yoluyla, sel risk yönetimini etkileyen önemli faktörler belirlenip analiz edilmiştir. Bulgular, müdahale ve iyileştirme çabalarında bazı güçlü yönler olsa da iyileştirilmesi gereken alanlar olduğunu göstermektedir. Yetersiz altyapı, kurumlar arasında sınırlı koordinasyon ve yetersiz kamu bilinci gibi sorunlar, bölgede sel risk yönetiminin karmaşıklığını vurgulamaktadır. Ek olarak, çalışma, topluluk içerisinde iş birliğinin, karar alma süreçlerinde şeffaflığın ve geleneksel bilgi ile modern yaklaşımların bütünleştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Gelecekte, bu zorlukların ele alınması, hükümet kurumları, mahalli topluluklar ve uluslararası kuruluşları içeren çok yönlü bir yaklaşım gerektirecektir. Kanıta dayalı stratejiler uygulayarak, hazırlık önlemlerini geliştirerek ve toplumsal dayanıklılığı teşvik ederek, Erbil gelecekteki sel olaylarının etkisini daha iyi azaltabilir ve sakinleri için daha güvenli ve daha dayanıklı bir şehir inşa edebilir.
Özet (Çeviri)
This study displays a comprehensive examination of preparedness and mitigation strategies concerning flood risk management in Erbil, Iraq. The research problem addresses the intricate dynamics of flood risks in the KRI, emphasizing the need for tailored approaches to understand and mitigate these challenges. The study employs a mixed-methods approach, including surveys, interviews, and Geographic Information System (GIS) based mapping analyses, to elucidate the factors influencing flood occurrences, impacts, and response mechanisms. The survey, conducted with 280 individuals across four areas in Erbil (Rushanbiry, Daratu, Zhyan, Qushtapa), reveals the prevalence of flood occurrences and the diverse range of factors contributing to them, such as heavy rainfall, riverine flooding, and inadequate drainage systems. Additionally, the survey highlights varying levels of preparedness and concern among respondents regarding flood risks, underscoring the importance of enhancing community resilience through improved awareness and infrastructure development. The interviews, involving 40 participants from different areas in Erbil, provide further insights into perceptions and experiences related to flood response, disaster management, recovery, and mitigation strategies. Participants expressed diverse opinions on the effectiveness of relief efforts, the clarity of communication between agencies, and the inclusivity of recovery processes, highlighting the complexity of flood risk management in the region. GIS mapping analyses, conducted in various areas in Erbil, contribute spatial insights into flood risk dynamics, incorporating factors such as annual rainfall, topography, elevation, and inundation. These analyses deepen the understanding of flood susceptibility and inform decision-making processes for mitigation and preparedness strategies. The comprehensive examination of preparedness and mitigation strategies for flooding in Erbil, Iraq, reveals valuable insights into the challenges faced by the community and the effectiveness of existing measures. Through surveys and interviews with residents, key factors influencing flood risk management were identified and analyzed. The findings indicate that while there are some strengths in the response and recovery efforts, there are also areas requiring improvement. Issues such as inadequate infrastructure, limited coordination among agencies, and insufficient public awareness highlight the complexity of flood risk management in the region. Additionally, the study emphasizes the importance of community collaboration, transparency in decision-making processes, and the integration of traditional knowledge with modern approaches. Moving forward, addressing these challenges will require a multi-faceted approach involving government agencies, local communities, and international organizations. By implementing evidence-based strategies, enhancing preparedness measures, and promoting community resilience, Erbil can better mitigate the impact of future flooding events and build a safer, more resilient city for its residents.