Ortaokul öğrencilerinde internet oyun oynama bozukluğu ile ebeveyn yetkinliği, dürtüsellik ve saldırganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of internet gaming disorder of middle school age students in terms of parental self-efficacy, impulsivity and aggression
- Tez No: 901173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; ebeveyn yetkinliği, dürtüsellik ve saldırganlık düzeylerinin ortaokul öğrencilerinde internet oyun oynama bozukluğu düzeylerini yordama gücünü incelemektir. Araştırma grubunu ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile ulaşılmış 293 ortaokul öğrencisi ve bu öğrencilerin ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada veriler İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği- Kısa Formu ve Saldırganlık Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız değişkenlerin (ebeveyn yetkinliği, dürtüsellik ve saldırganlık) bağımlı değişkeni (internet oyun oynama bozukluğu) yordama derecesini belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde ebeveyn yetkinlik düzeylerinin internet oyun oynama bozukluğu düzeylerini anlamlı düzeyde yordamadığı ancak ebeveyn yetkinliği ile internet oyun oynama bozukluğu arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Saldırganlık düzeylerinin ortaokul öğrencilerinin internet oyun oynama bozukluğu düzeylerini pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı sonucu elde edilmiştir. Dürtüsellik düzeyleri ile ortaokul öğrencilerinin internet oyun oynama bozukluğu düzeyleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the predictive power of parental competence, impulsivity and aggression levels on Internet gaming disorder levels in middle school students. The study group consisteds of 293 middle school students and their parents who were reached through a convenience sampling method. Data in the study were collected using the Internet Gaming Disorder Scale, Parental Competence Scale, Barratt Impulsivity Scale-Short Form and Aggression Scale. Multiple linear regression analysis was used to determine the degree to which the independent variables (parental competence, impulsivity, and aggression) predicted the dependent variable (Internet gaming disorder). The results indicated that parental competence levels did not significantly predict Internet gaming disorder levels, but there was a weak yet significant negative correlation between parental competence and Internet gaming disorder. It was found that aggression levels positively and significantly predicted Internet gaming disorder levels in middle school students. No significant relationship was found between impulsivity levels and Internet gaming disorder levels in middle school students.