Employing chatgpt to improve high school students' writing skills by providing feedback on topic-specific writing tasks
Chatgpt'nin konuya özgü yazma görevlerini değerlendirerek ve geri bildirim sağlayarak lise öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmek için kullanımı
  1. Tez No: 901172
  2. Yazar: OĞUZHAN OZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL AZAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapay zekânın dil öğretimine entegrasyonu, günümüz dijital çağında öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmek için potansiyel bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, yapay zekâ entegreli bir chatbot olan ChatGPT'nin lise öğrencilerinin yabancı dilde yazma becerilerini geliştirmek için etkili bir yöntem olup olmadığına karar vermeyi amaçlamaktadır. Çalışma bir devlet lisesindeki 30 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test, son test ve kontrol grubunu içeren yarı deneysel bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Katılımcılara birbirini takip eden 6 yazma görevi verilmiş, öğretmenlerinden ve ChatGPT'den geri bildirim almışlardır. Çalışmanın amacına ulaşmak için hem aldıkları geri bildirimler hem de genel puanlar karşılaştırılmıştır. Yazma görevlerini tamamladıktan sonra ChatGPT'den geri bildirim alan öğrencilere deneyimlerini değerlendirmeleri için bir anket verilmiştir. Çalışmanın nitel kısmında ise deney grubundan 8 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri analizi“betimleme, analiz, yorumlama”adımlarını içermektedir. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin yazma görevlerine geri bildirim için ChatGPT kullanımının, geleneksel geri bildirime kıyasla öğrencilerin yazma performansında daha önemli, tutarlı ve ani gelişmelere yol açabileceğini göstermiştir. Görüşmelere katılan öğrenciler, destekleyici ve yargılayıcı olmayan bir ortamda geri bildirim almanın kendilerini güvende hissetmelerini ve daha az stresli olmalarını sağladığını belirtmişlerdir. ChatGPT, anonim ve anlık geri bildirim sağlayarak, geleneksel sınıf geri bildirimleriyle sıklıkla ilişkilendirilen stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sonuçlar, mevcut öğretim yöntemlerini tamamlamak için dil eğitimi ortamlarında yapay zeka odaklı geri bildirim sistemlerinin entegrasyonunu desteklemekte ve öğrencilerin öğrenme çıktılarını geliştirmek için ölçeklenebilir ve kişiselleştirilmiş destek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The integration of artificial intelligence technology in language teaching has emerged as a potential method to improve students' writing skills in today's digital era. This study aims to decide whether using ChatGPT, an artificial intelligence-integrated chatbot, is an effective method to improve high school students' writing skills or not. The study was carried out with 30 students in a state high school. The research employed a quasi-experimental approach, which included a pre-test, post-test, and a control group. The study utilized both quantitative and qualitative research methods. Participants were given 6 consecutive writing tasks and got feedback from their teacher and ChatGPT. Both the feedback they got and overall scores compared to reach the study's goal. After completing writing tasks, students who got their feedback from ChatGPT were given a questionnaire to evaluate their experience. In the qualitative part of the study, semi-structured interviews were conducted with 8 participants from the experimental group. The data analysis involved the steps of“description, analysis, interpretation.”The findings of the study indicated that using ChatGPT for feedback on students' writing tasks can lead to more significant, consistent, and sudden improvements in student writing performance compared to traditional feedback. Students in the interviews indicated that receiving feedback in a supportive, non-judgmental environment made them feel safe and less stressed. ChatGPT, by providing anonymous, instant feedback, can help reduce the stress and anxiety often associated with traditional classroom feedback. These results support the integration of AI-driven feedback systems in language education settings to complement existing teaching methods, offering scalable and personalized support to enhance student learning outcomes.