Sivil toplum kuruluşlarında kurumsallaşmanın gönüllüler üzerindeki etkileri
The impact of institutionalization in non-governmental organizations on volunteers
  1. Tez No: 901174
  2. Yazar: RABİYA KAZAK ACİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Toplum Örgütlerinin Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Toplum ve devlet arasında ara bölge olan, aynı zamanda üçüncü sektör olarak adlandırılan ve ortak amaçları bulunan kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları Sivil Toplum Kuruluşları (STK), azımsanmayacak büyüklüklere ve etkilere ulaşmışlardır. Ulusal ve uluslararası arenada insan hakları, sosyal yardımlaşma, ekonomik ve çevresel sorunlar gibi birçok alanda faaliyet gösteren kurumların sayıları giderek artmaktadır. Özel sektör ve kamu için önemli bir paydaş haline gelen bu kurumlar, hızla değişen dünyada sivil ruhlarını kaybetmeden ayakta kalmak ve verimli çalışmalar gerçekleştirebilmek için, yönetim yaklaşımlarında da yenilikçi çözümler üretmek durumundadırlar. Özel sektör ve kamuda uzun yıllardır uygulanmakta olan kurumsallaşma yaklaşımı, sivil toplum kuruluşları nezdinde hayata geçirilmeye başlanmıştır. Yapılan bu çalışmada sivil toplum kuruluşlarında kurumsallaşmanın gönüllüler üzerine etkisi ele alınmıştır. Bu etki nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Öncelikli olarak konuyla alakalı literatür taraması yapılmış, daha sonra 8 sivil toplum örgütü, bu sivil toplum kuruluşlarında görev alan gönüllüler ile anket çalışması yapılarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-Governmental Organizations called as the third sector which are the intermediate range between society and the state, and ass well where it is found by the individuals gathering around common aims have reached to undeniable size and effectiveness. The numbers of the institutions operating in many fields not only from human rights to social services but also from the solution of environmental problems to the economy in the national and international arena gradually increase. These institutions, which have become an important partner for the private sector and the public, have to create innovative solutions in management approaches in order to survive and work efficiently without losing their civilian spirits in a globalized and rapidly changing world. In this project, the implementation of the quality management system practices, which have been implemented in the private sector and the public for many years, has been dealt with in order to be able to actualize that for non-governmental organizations. This study examines the impact of institutionalization on volunteers within civil society organizations. This impact has been explored using both qualitative and quantitative research methods. Initially, a literature review related to the topic was conducted, and subsequently, a survey was carried out with volunteers working in 8 civil society organizations, and the findings were evaluated.