Tokat Gaziosmanpaşa diş hekimliği fakültesi endodonti kliniğinde yapılan retreatment vakalarında gözden kaçan kanalların insidansının belirlenmesi: Bir retrospektif çalışma
Determination of the incidence of missed canals inretreatment cases performed at Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of dentistry, department of endodontics: A retrospective study
- Tez No: 901179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDA MELİKE BAYRAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; 2014-2023 yılları arasında kliniğimize retreatment teşhisi ile başvuran hastaların retrospektif olarak röntgenlerinin incelenmesi yoluyla daha önce yapılan endodontik tedavilerin başarısızlık nedenlerinin gözden kaçan kanallarla ilişkisini saptamak ve bu durumun hastaların yaş, cinsiyet ve diş gruplarına göre sınıflandırmasını sağlamaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza, 2014-2023 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda retreatment tedavisi uygulanmış toplam 5132 endodontik vaka dahil edildi. İncelenen vakaların 811'inde gözden kaçan kanal olduğu tespit edildi. Hastaların radyografileri, 1920 × 1200 piksel çözünürlük ve 64 bit renk derinliğine sahip 27 inç Dell Precision T3620 tıbbi monitörlerde (Dell, Round Rock, TX, ABD) incelendi. Görüntülerin değerlendirilmesinde SisoView medikal görüntüleme yazılımı (Sisoft, Sivas, Türkiye) kullanıldı. Gözden kaçan kanalın tespit edildiği vakalarda; dişin lokalizasyonu ve tipi, hastaların cinsiyeti ve yaşı ile gözden kaçan kanalın lokalizasyonu kaydedildi. Bulgular: 5132 retreatment vakasının incelenmesi sonucunda, gözden kaçan kanalların oranı %15,8 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to retrospectively examine the radiographs of patients who presented to our clinic between 2014 and 2023 with a diagnosis of retreatment, in order to identify the relationship between the failure of previous endodontic treatments and missed canals. Additionally, this study aims to classify this relationship based on the patients' age, gender, and tooth groups. Materials and Methods: A total of 5132 endodontic cases that underwent retreatment treatment in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Dentistry, Department of Endodontics between 2014 and 2023 were included in our study. It was determined that there were missed canals in 811 of the analyzed cases. The radiographs of the patients were examined on 27-inch Dell Precision T3620 medical monitors (Dell, Round Rock, TX, USA) with a resolution of 1920 × 1200 pixels and 64-bit color depth. SisoView medical imaging software (Sisoft, Sivas, Turkey) was used to evaluate the images. In cases where an overlooked canal was detected, the localization and type of the tooth, the gender and age of the patients, and the localization of the overlooked canal were recorded. Results: After analyzing 5132 retreatment cases, the incidence of missed canals was 15.8%.