Çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve narsisistik kişilik özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between childhood traumas, attachment styles and narcissistic personality traits
  1. Tez No: 901181
  2. Yazar: ŞEYMA MERYEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mevcut çalışmada, genç yetişkinlerin çocukluk çağı travmaları, bağlanma stilleri ve narsisistik kişili özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini 18-45 yaş aralığında bulunan 148'i kadın (%38) ve 241 (%62) olmak üzere 389 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin test edilmesi amacıyla bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde, fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve cinsel istismarın cinsiyet ve eğitim düzeyine göre farklılaştığı bulunmuştur. Bağlanma stillerinin cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı ancak eğitim düzeyine göre farklılaştığı görülmüştür. Kırılgan narsisizmin cinsiyete göre farklılaşmadığı ancak büyüklenmeci narsisizmin cinsiyete göre farklılaştığı ve narsisizmin eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre güvenli bağlanmanın fiziksel ve duygusal istismar ile negatif yönlü, duygusal ihmal ile pozitif yönlü bir ilişki görülmüştür. Kaygılı bağlanmanın fiziksel istismar ve duygusal ihmal ile negatif yönlü, duygusal istismar ile pozitif yönlü ilişkisi olduğu görülmüştür. Kaçınan bağlanmanın fiziksel istismar ve duygusal ihmal ile negatif yönlü, duygusal istismar ile pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Kırılgan narsisizmin cinsel, fiziksel ve duygusal istismar ile pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Büyüklenmeci narsisizmin fiziksel ve duygusal istismar ile pozitif yönlü bir ilişkisi olduğu, fiziksel ihmal ile negatif yönlü bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Narsisizmin bağlanma stilleri ile bir ilişkisi olmadığı görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre çocukluk çağı travmaları kırılgan narsisizmi anlamlı şekilde yordamaktadır. Çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stilleri ile büyüklenmeci narsisizmi anlamlı şekilde yordamaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, alanyazın ışığında tartışılmış olup, gelecekte araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the relationships among childhood trauma, attachment styles, and narcissistic personality traits in young adults. The sample of the study consists of 389 young adults, including 148 women (38%) and 241 men (62%), aged between 18 and 45. The data collection instruments used were the Personal Information Form, the Childhood Trauma Scale, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and the Short Form of the Five-Factor Narcissism Scale. To test the data obtained from the study, independent samples t-test, one-way ANOVA, correlation analysis, and multiple linear regression analysis were conducted. The results indicate that physical abuse, physical neglect, and sexual abuse vary according to gender and educational level. Attachment styles did not significantly vary by gender but did vary by educational level. Vulnerable narcissism did not differ by gender, whereas grandiose narcissism did, and narcissism did not vary by educational level. Correlation analysis revealed that secure attachment was negatively related to physical and emotional abuse and positively related to emotional neglect. Anxious attachment showed a negative relationship with physical abuse and emotional neglect, and a positive relationship with emotional abuse. Avoidant attachment was negatively related to physical abuse and emotional neglect and positively related to emotional abuse. Vulnerable narcissism was positively related to sexual, physical, and emotional abuse. Grandiose narcissism was positively related to physical and emotional abuse and negatively related to physical neglect. No significant relationship was found between narcissism and attachment styles. Regression analysis results showed that childhood trauma significantly predicts vulnerable narcissism, and both childhood trauma and attachment styles significantly predict grandiose narcissism. The findings of the study are discussed in light of the literature, and suggestions for future research are provided.