Cam tavan sendromu ve örgütsel yabancılaşma ilişkisi: Çorum ili eğitim kurumları örneği
The relationship between the glass ceiling syndrome and organizational alienation: The case of educational institutions in Çorum province
  1. Tez No: 990747
  2. Yazar: PINAR YILDIZ BAYGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Disiplinlerarası Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, eğitim sektöründe görev yapan öğretmenlerin cam tavan sendromu algılarının örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Cam tavan sendromu; özellikle kadın çalışanların kariyerlerinde üst yönetim kademelerine ulaşmalarını engelleyen, açıkça görülmeyen ancak hissedilen yapısal ve kültürel engeller olarak tanımlanmaktadır. Bu engeller bireylerde zamanla çeşitli psikolojik tepkilere yol açmakta; bireyin örgüte olan aidiyetini, motivasyonunu ve performansını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çalışmanın teorik temelinde, cam tavan sendromunun inkâr, dayanıklılık, vazgeçme ve kabullenme alt boyutları ile örgütsel yabancılaşma arasındaki ilişkinin, demografik değişkenler doğrultusunda anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve Çorum ilinde görev yapan öğretmenlerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Cam Tavan Sendromu Ölçeği”ve“İş Yabancılaşması Ölçeği”tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında Çorum ilinde görev yapan 365 öğretmen gönüllü olarak araştırmaya katılmış; elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sürecinde bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), regresyon ve korelasyon analizlerinden yararlanılmış; ANOVA sonuçlarının anlamlı bulunması durumunda Scheffé ve Games-Howell çoklu karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Bulgular, öğretmenlerin cam tavan sendromu algıları ile örgütsel yabancılaşma düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem ve okulun bulunduğu çevre gibi demografik değişkenlerin cam tavan sendromu ve örgütsel yabancılaşma algıları üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, eğitim kurumlarında yönetim süreçlerinin daha eşitlikçi ve liyakat temelli kurgulanmasının, örgütsel yabancılaşmayı azaltabileceğine ve öğretmenlerin kariyer gelişimlerine olumlu katkı sağlayabileceğine dair önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of teachers' perceptions of the glass ceiling syndrome on organizational alienation within the education sector. The glass ceiling syndrome is defined as invisible yet strongly perceived structural and cultural barriers that hinder employees—particularly women—from advancing to upper management positions in their career paths. Over time, these barriers may give rise to various psychological responses, negatively affecting individuals' sense of organizational belonging, motivation, and performance. The theoretical framework of the study focuses on determining whether the relationship between the sub-dimensions of the glass ceiling syndrome denial, resilience, withdrawal, and acceptance and organizational alienation differs significantly according to demographic variables. Accordingly, a quantitative research design was adopted, and data obtained from teachers working in the province of Çorum were analyzed. Data were collected using the Glass Ceiling Syndrome Scale and the Work Alienation Scale. The study sample consisted of 365 teachers working in Çorum who voluntarily participated in the research, and the data were analyzed using the SPSS software package. Independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), regression analysis, and correlation analysis were employed. When ANOVA results were found to be statistically significant, Scheffé and Games–Howell post hoc multiple comparison tests were conducted. The findings revealed significant and positive relationships between teachers' perceptions of the glass ceiling syndrome and their levels of organizational alienation. Furthermore, demographic variables such as gender, age, marital status, educational attainment, professional seniority, and the location of the school were found to create significant differences in perceptions of both the glass ceiling syndrome and organizational alienation. Based on the findings, it is suggested that structuring management processes in educational institutions in a more equitable and merit-based manner may reduce organizational alienation and contribute positively to teachers' career development.