Engelli iş koçluğu modeli: Ankara ili örneği
Disabled job coaching model: Ankara province example
- Tez No: 901196
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın temel hedefi, Türkiye'de İŞKUR tarafından başlatılan“Engelli İş Koçluğu”programının engelli bireylerin istihdam süreçlerine olan etkilerini derinlemesine incelemektir. Nitel araştırma yaklaşımı benimsemek suretiyle gerçekleştirilen çalışma, durum çalışması yöntemini kullanarak İŞKUR engelli iş koçluğu projesinin sürecini ve uygulama aşamasını detaylı bir şekilde analiz ederek içerisindeki dinamikleri ve ilişkileri anlamayı amaçlamaktadır. Veri toplamanın iki aşaması vardır. Biricisi, İŞKUR engelli iş koçluğu projesi sürecinde ve uygulama aşamasında ortaya çıkan kurumsal veriler ve dokümantasyon titizlikle toplanmıştır. İkinci aşamada ise, İŞKUR'a başvuran 13 engelli birey, engellilerin iş bulmasından sorumlu 10 iş koçu ve engelli işçi alımından sorumlu 10 şirket yetkilisi ile yarı yapılandırılmış soru formları kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, masqda programı kullanılarak kapsamlı bir içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, İŞKUR'un“Engelli İş Koçluğu”programının engelli bireylerin istihdam süreçlerine olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir. Programın hedeflerine uygun bir şekilde, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırarak iş bulma şanslarını güçlendirdiği belirlenmiştir. İŞKUR'un sağladığı iş koçluğu desteğinin, hem engelli bireylerin iş arama süreçlerini etkili bir şekilde yönlendirmede hem de işverenlerle olan iletişimi geliştirmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, İŞKUR'un engelli istihdamını destekleme stratejilerine yönelik etkili uygulamalara işaret etmektedir, aynı zamanda programın başarılı bir model olduğunu ve sürdürülebilir istihdamın desteklenmesine katkı sağladığını göstermektedir. Engelli bireyler arasında bu programın, iş bulma sürecini daha etkin ve verimli hale getirdiği vurgulanmaktadır. İŞKUR'un yürüttüğü proje, hem engelli iş arayanlar hem de işverenler arasında farkındalık yaratma ve işbirliğini artırma potansiyeline sahiptir. Bu sonuçlar, İŞKUR'un engelli istihdamını güçlendirmek amacıyla kullanılabilecek etkili stratejilere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to comprehensively examine the impact of the“Disabled Job Coaching”program initiated by the Turkish Employment Agency (İŞKUR) on the employment processes of disabled individuals. Conducted using a qualitative research approach, the study aims to analyze the process and implementation of İŞKUR's disabled job coaching project in detail, employing a case study method to understand the dynamics and relationships within. The data collection process consists of two stages. Firstly, institutional data and documentation arising from the İŞKUR disabled job coaching project process and implementation phase were meticulously collected. In the second stage, semi-structured interviews were conducted using questionnaires with 13 disabled individuals who applied to İŞKUR, 10 job coaches responsible for facilitating the employment of disabled individuals, and 10 company officials responsible for hiring disabled workers. The collected data were evaluated through a comprehensive content analysis using the masqda program. The results of the research indicate that İŞKUR's“Disabled Job Coaching”program positively influences the employment processes of disabled individuals. In line with its objectives, the program has been found to enhance the quality of life for disabled individuals and strengthen their chances of finding employment. The job coaching support provided by İŞKUR has proven effective in guiding the job search processes of disabled individuals and improving communication with employers. These findings not only point to effective practices for supporting İŞKUR's strategies for promoting disabled employment but also demonstrate the program's success as a model contributing to sustainable employment. It is emphasized among disabled individuals that this program has made the job search process more efficient and productive. These results highlight effective strategies that can be utilized to strengthen İŞKUR's efforts to promote disabled employment.