The impact of corporate sustainability on cash management of firms in the United Kingdom
Birleşik Krallık'taki firmaların nakit yönetimi üzerindeki kurumsal sürdürülebilirliğin etkisi
  1. Tez No: 901195
  2. Yazar: KHADIJA DAHMANE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Birleşik Krallık'taki şirketlerde kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarının nakit yönetimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma, Birleşik Krallık'taki düzenleyici ortamı ve kurumsal sürdürülebilirlik raporlamasını, Ana Piyasa (MM) ve Alternatif Yatırım Piyasası (AIM) odaklı olarak ele almaktadır. Çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) faktörlerinin nakit yönetimini nasıl etkilediğini analiz ederek, araştırma, sürdürülebilir uygulamaların finansal dayanıklılığı ve stratejik karar almayı geliştirmedeki rolünü vurgulamaktadır. Firma ve sektör bazlı unsurların analizi yoluyla, bu çalışma kurumsal sürdürülebilirlik ile kurumsal nakit yönetimi arasındaki ilişkiye dair katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of corporate sustainability practices on cash management in firms in the United Kingdom. It explores the regulatory environment and corporate sustainability reporting in the UK, focusing on the Main Market (MM) and the Alternative Investment Market (AIM). By analyzing how environmental, social, and governance (ESG) factors affect cash management, the research highlights the role of sustainable practices in enhancing financial resilience and strategic decision-making. Through the analysis of firm-specific and industry-specific elements, this study contributes to the understanding of the relationship between corporate sustainability and corporate cash management.