Matematik öğrenme güçlüğü yaşayan (Diskalkuli riskli) öğrencilerin sözel problem çözme performanslarının geliştirilmesi
Improving the word problem solving performance of students with mathematics learning disability (With risk of dyscalculia
- Tez No: 901273
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Diskalkuli bireyin aritmetik becerilerini etkileyen bir öğrenme güçlüğüdür. Diskalkulik öğrenciler basit sayı kavramlarını anlamada güçlük çekerler. Normal zekâya sahip olmalarına rağmen matematiksel becerilerde akranlarının iki yıl gerisinden gelirler. Dolayısıyla öğrencilerin son derece zorlandığı sözel problemler, diskalkulik öğrenciler için çok daha karmaşık görevler olarak görülmektedir. Diskalkulik öğrencilerin sözel problemleri çözebilmeleri için problemin altında yatan matematiksel yapıları görmeleri gerekir. Bu da öğretim aşamasında uygun yöntem ve tekniği kullanmakla mümkündür. Bu bağlamda yapılan çalışma Farklılaştırılmış Şema Temelli Öğretimin (FŞTÖ) diskalkuli riskli öğrencilerin sözel problem çözme performanslarının geliştirilmesinde etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Diskalkuli riskli beşinci sınıf öğrencilerinin FŞTÖ ile sözel problem çözme performanslarını geliştirmeye yönelik yapılan bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden, tek denekli yarı deneysel desenlerden, denekler arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Aynı zamanda yapılan etkinliklerin kalıcılığı test edilmiştir ve bu etkinliklerle ilgili öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, beşinci sınıf düzeyinde bulunan diskalkuli riskli beş öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde birden fazla kriter (öğrencilerin matematik dersi karne ortalamaları, matematik başarı testi, kontrol listesi, öğrenci tanıma formu) kullanılmıştır. Veriler Sözel Problem Çözme Ön Test, Sözel Problem Çözme Son Test, Ara Değerlendirme Testleri, Kalıcılık Testleri, Sosyal Geçerlik Formu, araştırmacı günlükleri ve görüşmeler (öğrenci, öğretmen ve veli görüşmeleri) yoluyla toplanmıştır. Bulgular: Sözel problem çözme ön test puanları son test puanlarıyla karşılaştırıldığında beş öğrencinin de puanlarında artış olduğu görülmüştür. Kalıcılık testlerine bir öğrenci katılım sağlamamıştır. Dört öğrencinin 1, 3 ve 5 hafta arayla uygulanan kalıcılık testleri puanlarında zamanla düşüş olmuştur. Uygulanan tüm testler problem türlerine göre ayrıştırıldığında çarpımsal karşılaştırma problemlerindeki puan farkı diğerlerinden daha fazla olmuştur. Sosyal Geçerlik Formu ve öğrenci-öğretmen-veli görüşmelerinden elde edilen veriler doğrultusunda FŞTÖ etkinlikleri hakkında genel olarak olumlu görüşler alınmıştır. Sonuçlar: Uygulamadan önce düşük performans (ön test) sergileyen öğrencilerin FŞTÖ ile öğretim yapıldıktan sonra son test puanlarında ön test puanlarına göre önemli düzeyde artış olmuştur. Bu da FŞTÖ'nün öğrencilerin sözel problem çözme performansları üzerinde olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Kalıcılık testlerindeki puanların düşmesi, öğrencilerin kazanılan bilgilerin hatırlanmasında zorluklar yaşamış oldukları şeklinde yorumlanabilir. Tüm problem türlerinde gelişim sağlanırken çarpımsal karşılaştırma problem türünde öğrencilerin gelişimi daha fazla olmuştur. Sosyal Geçerlik Formu ve öğrenci-öğretmen-veli görüşmelerinden elde edilen bulgular doğrultusunda FŞTÖ etkinliklerinin öğrencilerin sözel problem çözme becerilerine yansımalarının olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Dyscalculia is a learning disability that affects an individual's arithmetic skills. Dyscalculic students have difficulty understanding simple number concepts. Although they have normal intelligence, they are two years behind their peers in mathematical skills. Therefore, verbal problems, which are extremely difficult for students, are seen as much more complex tasks for dyscalculic students. In order for dyscalculic students to solve verbal problems, they need to see the mathematical structures underlying the problem. This is possible by using appropriate methods and techniques in the teaching phase. In this context, this study aims to examine the effectiveness of Modified Schema-Based Instruction (MSBI) in improving the verbal problem solving performance of students with dyscalculia risk. Method: In this study, which was conducted to improve the verbal problem solving performances of fifth grade students at risk of dyscalculia with MSBI, a single-subject quasi-experimental design with multiple probe design between subjects was used from quantitative research methods. At the same time, the maintanance of the activities was tested and the opinions of students, teachers and parents regarding these activities were taken. The study group of the research consisted of five fifth grade students at the risk of dyscalsulia. More than one criterion (students' mathematics mean scores, mathematics achievement test, checklist, student identification form) were used to determine the study group. Data were collected through Verbal Problem Solving Pre-Test, Verbal Problem Solving Post-Test, Interim Assessment Tests, Maintanance Tests, Social Validity Form, researcher diaries and interviews (student, teacher and parent interviews). Findings: When the verbal problem solving pre-test scores were compared with the post-test scores, it was observed that the scores of all five students increased. One student did not participate in the maintanance tests. Four students' scores on the maintanance tests administered 1, 3 and 5 weeks apart decreased over time. When all the tests were categorized according to the problem types, the difference in the scores of the multiplicative comparison problems was higher than the others. In line with the data obtained from the Social Validity Form and the student-teacher-parent interviews, generally positive opinions were obtained about the activities of the MSBI. Conclusions: There was a significant increase in the post-test scores of the students who exhibited low performance (pre-test) before the application compared to the pre-test scores after the instruction with the MSBI. This reveals the positive effects of the MSBI on students' verbal problem solving performances. The decrease in the scores in the maintanance tests can be interpreted as the students had difficulties in remembering the knowledge gained. While improvement was achieved in all problem types, students improved more in the multiplicative comparison problem type. In line with the findings obtained from the Social Validity Form and the student-teacher-parent interviews, it was concluded that the reflections of the MSBI activities on students' verbal problem solving skills were positive.