Grafen oksit sentezinde modifiye hummers ve tour yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of modified hummers and tour methods in the synthesis of graphene oxide
  1. Tez No: 901281
  2. Yazar: ÇAĞLA GİZEM ACAR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Grafen, bal peteği örgüsünde düzenlenmiş karbon atomlarının tek tabakası olan, ilk kez 2004 yılında sentezlenen elektronik özellikleri ve elektron taşıma özellikleri, elektriksel, optik, mekanik, kimyasal ve termal özellikleri nedeniyle bilim dünyasında büyük ilgi görmüştür. Grafen mükemmel özellikleriyle tıp, biyomelzemeler, elektronik, yapay doku, sensörler, optik, savunma, enerji ve diğer birçok alanda kullanılabilir. Grafen çoğunlukla eksfoliyasyon, grafen oksit'in indirgenmesi, epitaksiyel büyütme veya kimyasal buhar biriktirme yöntemi gibi yöntemlerle sentezlenebilir. Grafen eldesinde üretim kolaylığı ve bunun gibi avantajlarından dolayı grafen oksit'in indirgenmesi en sık kullanılan yöntemlerden biri olmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları Brodie, Staudenmaier, Modifiye Hummers ve Tour olmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, Modifiye Hummers yöntemi ve Tour yöntemi ile grafit tozlarından grafen oksit (GO) sentezlenmiştir. Elde edilen numuneler Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi, X-ışını kırınımı ve Taramalı elektron mikroskobu kullanılarak analiz edilmiş olup; grafen oksit sentezlenmesinde modifiye hummers ve Tour yöntemleri karşılaştırılıp, birbirlerine göre avantajları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphene, a monolayer of carbon atoms arranged in a honeycomb lattice, has attracted great interest in the scientific world due to its electronic properties and electron transport properties, electrical, optical, mechanical, chemical, and thermal properties, which was synthesized in 2004 for the first time. Graphene with its excellent properties could be used in medicine, biomaterials, electronics, artificial tissue, sensors, optics, defense, energy, and many other fields. Graphene is mostly prepared by methods such as exfoliation, reduction of graphene oxide, epitaxial growth, or chemical vapor deposition method. Reduction of graphene oxide is one of the most frequently used methods in graphene production due to its ease of production and other advantages. Some of these methods are Brodie, Staudenmaier, Modified Hummers and Tour. In this thesis, graphene oxide (GO) was synthesized from graphite powders by Modified Hummers method and Tour method. The obtained samples were analyzed using Fourier transform infrared spectroscopy, X-ray diffraction and Scanning electron microscopy. The modified Hummers and Tour methods were compared in the synthesis of graphene oxide, and their respective advantages were discussed.