Investigation of the effects of different irrigation levels on lavender (Lavandula officinalis) plant growth and oil quality in Niğde ecological conditions
Niğde ekolojik koşullarında farklı sulama düzeylerinin lavanta (Lavandula officinalis) bitkisi gelişimine ve yağ kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 901280
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. BURAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma 2022 ve 2023 yıllarında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi açık tarlasındaki uygulama ve araştırma alanında yürütülmüştür. Lavandula officinalis bitkisi üzerinde kurulan kuraklık denemesi, 4 farklı sulama seviyesini (100% Sulama, 66.6% Sulama, 33.3% Sulama, 0% Sulama) içermektedir. Deneme, 3 tekrarlı ve her tekrarda 45 bitki olacak şekilde randomize blok deneme deseninde oluşturulmuştur. Araştırma, 2018 Mayıs ayında ekilen lavandula bitkileri üzerinde yürütülmüştür. İnek gübresi 2018 yılında ekimden sonra bir kez, 2019-2022 yıllarında iki kez verilmiştir. İnek gübresi yabancı ot kontrolünden sonra bir kez, tüm bitkiler için aynı olacak şekilde 1500 gr/bitki olacak şekilde uygulanmıştır. Sulama düzeyleri açısından IRR 1 (%100), IRR 2 (%66,6) ve IRR 3 (%33,3) ile IRR 4 (%0) birçok parametrede istatistiksel olarak aynı grupta yer aldığından, sulama suyu tasarrufu göz önünde bulundurularak IRR-3 (%33) sulama düzeyi önerilmiştir. Lavandula bitkisinin tarla koşullarında bitki gelişimi ve yağ kalitesini belirlemeye verdiği tepkiyi ölçmek ve farklı sulama düzeylerinin uygulanmasıyla kuraklık uygulamalarının bitki gelişimi ve bazı fizyolojik stres parametreleri üzerindeki etkinliğini belirlemek amacıyla planlanan ve uygulanan bu çalışmanın amacı; araştırmada elde edilen veriler incelendiğinde, yetiştirme ortamları ve sulama düzeylerinin lavantanın fizyolojik gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda Niğde yöresinde daha az sulama ve gübreleme ile Lavandula yetiştiriciliğinin başarılı bir şekilde yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2022 and 2023 in the application and research area in the open field of Niğde Ömer Halisdemir University Faculty of Agricultural Sciences and Technologies. A drought trial established on Lavandula officinalis plant, which includes 4 different irrigation levels (100% Irrigation, 66.6% Irrigation, 33.3% Irrigation, 0% Irrigation), 1 The experiment was created in a randomized block design with 3 replications and 45 plants in each replication. The research was conducted on lavandula plants planted in May 2018. Cow manure was given once after planting in 2018 and twice in 2019-2022. Cow manure applied once after weeding control, 1500gr/plant same for all plants. In terms of irrigation levels, since IRR 1 (100%), IRR 2 (66,6%) and IRR 3 (33,3%) and IRR 4 (0%) are statistically in the same group in many parameters, IRR-3 (33.3% ) irrigation level has been suggested considering the irrigation water saving. The aim of this study, which is planned and applied to measure the response of Lavandula plant to determine plant development and oil quality in field conditions and to determine the effectiveness of drought applications on plant growth and some physiological stress parameters with the application of different irrigation levels. When the data obtained in the research were examined, it was found that growing environments and irrigation levels had an effect on the physiological development of lavender. As a result of the research, it was determined that Lavandula could be grown successfully with less irrigation and fertilization in the Niğde region.