İş yeri şiddeti ve yakın partner şiddetinin çalışan kadınların sağlık ve iş performanslarına etkisi
The effect of workplace violence and intimate partner violence on the health and work performance of working women
  1. Tez No: 901286
  2. Yazar: ALİ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Türkiye genelinde yetişkin kadınların iş yeri ve yakın partner şiddetine maruz kalma durumlarını ve bu şiddetin iş performanslarına etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen 467 kadın katılımcı yer almıştır. Veri toplama araçları olarak İş Yeri Şiddeti Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Sağlık ve İş Performansı Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Aile İçi Şiddet Tarama Soru Formu kullanılmıştır. Araştırma verileri sosyal medya hesapları üzerinden çevrim içi ortamda toplanmıştır. Toplanan veriler önce Microsoft Excel'e, ardından SPSS 27 programına aktarılmış ve araştırmanın amacına uygun olarak analiz edilmiştir. Bulgular, iş yeri şiddeti ile iş performansı arasında negatif bir ilişki ortaya koymuş; özellikle fiziksel ve duygusal şiddetin, iş tatmini ve işte var olma üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. Yakın partner şiddeti açısından da benzer sonuçlar elde edilmiş; duygusal ve ekonomik şiddetin, kadınların iş performansını ve genel yaşam kalitesini düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, iş yeri ve yakın partner şiddetinin kadınların iş ve özel yaşamları üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, iş yerinde ve toplumsal düzeyde şiddetin önlenmesi ve yönetilmesi için daha etkili politikaların geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the exposure of adult women in Turkey to workplace and intimate partner violence and the effects of this violence on their job performance. Using the relational survey model, a quantitative research method, the study involved 467 female participants selected through random sampling. Workplace violence scale, World Health Organization Health and Work Performance Scale and World Health Organization Domestic Violence Screening Questionnaire were used as data collection tools. The collected data were first transferred to Microsoft Excel and then to SPSS 27 for analysis in line with the study's objectives. The findings reveal that a significant portion of the participants experience various types of violence at work and from their intimate partners. There is a negative relationship between workplace violence and job performance; particularly, physical and emotional violence have been found to negatively impact job satisfaction and attendance. Similar results were obtained regarding intimate partner violence, with emotional and economic violence being found to reduce women's job performance and overall quality of life. These results highlight the serious impact of workplace and intimate partner violence on women's work and private lives. The study underscores the need for more effective policies to prevent and manage violence at both workplace and societal levels.