7-11 yaş arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuklar için geliştirilen dikkat setinin bu çocukların dikkat sürelerine etkisi
The effect of an attention set developed for children aged 7-11 with attention deficit hyperactivity disorder on their attention span
- Tez No: 901285
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7-11 yaş arası Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış çocuklarda yoga ve mindfulness temelli dikkat geliştirme programının etkisini incelemektir. Çalışmada, dikkat süresi, zamanlama becerileri, hiperaktivite ve dürtüsellik düzeylerindeki değişiklikler değerlendirilmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Burdur ilinde ilkokula devam eden, devlet hastanelerinden DEHB tanısı almış ve aileleri tarafından çalışmaya katılmaları onaylanmış 21 çocukla gerçekleştirilmiştir. Öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bulgular, yoga ve mindfulness uygulamalarının DEHB'li çocuklar üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermiştir. Deney grubunun dikkat puanları süreç öncesine göre anlamlı bir artış göstermiş, kontrol grubunda herhangi bir artış gözlenmemiştir. Ayrıca, deney grubunun zamanlama ve dürtüsellik puanlarında da anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir. Bu bulgular, yoga ve mindfulness temelli programların DEHB'li çocukların dikkat, zamanlama ve dürtüsellik düzeylerini iyileştirmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of a yoga and mindfulness-based attention enhancement program on children aged 7-11 diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). The study evaluates changes in attention span, timing skills, hyperactivity, and impulsivity levels. The research was conducted during the 2023-2024 academic year with 21 children attending primary schools in Burdur, who were diagnosed with ADHD by state hospitals and whose participation was approved by their families. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used. The findings indicate that yoga and mindfulness practices had positive effects on children with ADHD. The attention scores of the experimental group showed a significant increase compared to the pre-test, whereas no such increase was observed in the control group. Additionally, significant improvements were noted in timing and impulsivity scores for the experimental group. These findings demonstrate that yoga and mindfulness-based programs are effective in improving attention, timing, and impulsivity levels in children with ADHD.