Türkiye'de eğitim ve öğretim alanındaki yapay zekâ konulu lisansüstü tez çalışmalarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of post graduate theses on artificial intelligence in education and teaching field in Türki̇ye
- Tez No: 901294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapay zekâ, günümüzde eğitim ve öğretim alanında önemli bir etkiye sahiptir. Öğrenci başarısını değerlendirmek, öğretim materyallerini kişiselleştirmek, eğitim süreçlerini optimize etmek ve öğretmenlerin performansını artırmak gibi çeşitli alanlarda yapay zekâ teknolojileri kullanılır. Bu nedenle, Türkiye'de eğitim ve öğretim alanındaki yapay zekâ konulu lisansüstü tez çalışmalarının bibliyometrik analizi, bu alandaki araştırmaların durumunu anlamak ve gelecekteki çalışmalar için yol gösterici olabilecek önemli bir konudur. Bu çalışma, Türkiye'de eğitim ve öğretim alanındaki yapay zekâ konulu lisansüstü tez çalışmalarının bibliyometrik analizini incelemeyi amaçlamaktadır. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Tez Merkezi Ulusal Veri tabanında yapılan araştırmalar sonucunda, yapay zekâ konulu 751 tez çalışması arasından 24 tanesinin eğitim ve öğretim başlıklı olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda, incelenen tezlerin yazarları, danışmanları, üniversiteleri, yılları, tez türleri, anahtar kelimeleri, yöntemleri ve bulguları gibi veriler elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Türkiye'de eğitim ve öğretim alanında yapay zekâ konulu tez çalışmalarının sayısının son on yılda arttığı, buna rağmen bu çalışmaların çoğunlukla bilişim teknolojileri ile ilgili olduğu ve eğitim süreçlerine yönelik uygulamaların az olduğu görülmüştür. Bu araştırma, Türkiye'deki eğitim ve öğretim alanındaki yapay zekâ araştırmalarının mevcut durumunu belirleyerek gelecekteki çalışmalara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) has a significant impact on education and teaching nowadays. AI technologies are used in various fields such as assessing student success, personalizing teaching materials, optimizing educational processes, and improving teacher performance. Therefore, the bibliometric analysis of postgraduate theses on artificial intelligence in the field of education in Turkey is an important topic to understand the current status of research in this area and to provide guidance for future studies. This study aims to examine the bibliometric analysis of postgraduate theses on artificial intelligence in the field of education in Turkey. As a result of the research conducted in the Higher Education Council (YÖK) Thesis Center National Database, it was determined that among 751 theses on artificial intelligence, 24 were related to education and teaching. Within this scope, data such as authors, advisors, universities, years, thesis types, keywords, methods, and findings of the examined theses were obtained. The results of the study revealed that the number of theses on artificial intelligence in education and teaching in Turkey has increased in the last decade; however, it was observed that most of these studies are mainly related to information technologies, and there are few applications focusing on educational processes. This research aims to determine the current status of artificial intelligence research in education and teaching in Turkey and guide future studies.