Ethical implementation of artificial intelligence in the process of academic writing
Yapay zekanın akademik yazım sürecinde etik kullanımı
- Tez No: 901295
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada, İngilizce öğretmen adayları için akademik yazım sürecinde yapay zekanın (YZ) etik kullanımını araştırmaktadır. Araştırma, araçsal kolektif vaka çalışmasıyla karma yöntem yaklaşımını kullanmıştır. Çalışma, öğretmen ve akran dönütüyle karşılaştırıldığında YZ tarafından üretilen dönütün Anonim Çok Aracılı Yazma Modeli aracılığıyla etkinliğini incelemektedir. Çalışma, Türkiye'deki bir üniversiteden 16 öğrenciyi içermektedir ve bu öğrenciler öğretmenden, akranlardan ve ChatGPT'den akademik makalelerine dönüt almışlardır. Nicel veriler, dönüt öncesi ve sonrası makale puanlarıyla toplanırken, nitel içgörüler katılımcılarla yapılan bireysel görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Bulgular, öğretmen dönütünün öğrenci performansında en yüksek iyileşmeyi sağladığını göstermektedir. Öğretmenlerin verdiği puanlar ile ChatGPT'nin verdiği puanlar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, öğretmenlerin verdiği puanlar ile akranların verdiği puanlar arasında anlamlı bir fark vardır ve akran dönütü puanlarının öğretmeninkilerden daha yüksektir. YZ tarafından üretilen ve akran dönütü orta düzeyde iyileşmeler göstermiş, YZ dönütü akran dönütüne yakın bir etkililik sergilemiştir. Nitel veri bulgularına göre, öğrenciler YZ'nin sağladığı anında ve ayrıntılı dönütü, belirli geliştirme alanlarını belirlemelerine yardımcı olduğu için beğenmişlerdir. Ancak, YZ dönütünün insana benzemeyen doğası ve teknolojiye aşırı bağımlılık potansiyeli hakkında da endişeler dile getirilmiştir. Akran dönütü işbirlikçi yönüyle değerli bulunmuş, ancak akran yeterlilik düzeylerinin değişkenliği nedeniyle bazen daha az güvenilir olarak görülmüştür. Öğretmen dönütü en güvenilir ve kapsamlı bulunmuş, eleştiri ve teşvik dengesini sağlamıştır. Teknik sorunlar ve akademik bütünlük konusundaki endişeler gibi zorluklar da nitel veriler sonucunda ortaya çıkmıştır. Çalışma, YZ'nin eğitim uygulamalarına entegrasyonu için etik yönergeler ve öğretmen eğitimi gerekliliğini vurgulayarak önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates ethical uses of artificial intelligence (AI) in academic writing in foreign language education for prospective teachers. Utilizing mixed-method approach with instrumental collective case study design, this research examines effectiveness of AI-generated feedback compared to traditional teacher and peer feedback through the Anonymous Multi-Mediated Writing Model. The study involves 16 students from a university in Türkiye, who received feedback on their academic essays from teachers, peers, and ChatGPT. Quantitative data were collected through pre- and post-feedback essay scores, while qualitative data were gathered via individual interviews. The findings reveal that teacher feedback made the highest improvement in student performance. There was no significant difference between the scores by teachers and by ChatGPT. However, there was a significant difference between the scores given by teachers and peers, with peer scores being higher than those of the teacher. Both AI-generated and peer feedback showed moderate improvements, with AI feedback close to the effectiveness of peer feedback. Regarding qualitative data findings, students appreciated immediate and detailed feedback provided by AI. However, they also expressed concerns about impersonal nature of AI feedback and the potential for over-reliance on technology. Peer feedback was valued for collaborative aspect, though it was sometimes seen as less reliable. Teacher feedback was considered the most trustworthy and comprehensive. The study concludes with recommendations for educational practices, ethical guidelines and teacher training to harness AI's potential while maintaining academic standards.