Deneysel serebral Vazospazm'da sürekli intrasisternal larginin İnfüzyonunun terapotik etkisi
- Tez No: 90132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. MURAT GÖKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VIII. ÖZET Subaraknoid kanama (SAK) sonrası gelişen serebral vazospazmın etyolojisi ve patogenezi hakkında son yıllardaki çalışmalarda; bu olayın vazokonstrüktör/vazodilatatör sistemler arasındaki dengenin bozulmasına bağlı olduğu varsayımı öne sürülmektedir. Bu dengede majör vazodilatatör etkenin nitrik oksid (NO) olduğu ve SAK sonrası serebral ortamda NO miktarının tam bilinmeyen bir biçimde azalması sonucu, serebral vazospazmın oluştuğu düşünülmektedir. Bu çalışmada tavşan deneysel SAK modeli kullanılmıştır. Deneklerde serebral vazospazm izlemi için Transkranial Doppler Ultrasound (TKD) yöntemi kullanılmıştır. SAK sonrası 4. günde tavşanlarda 1 saat süre ile, NO hammaddesi olan L-arginin'in intrasisternal infiizyonu yapılmış; ve bu sırada oluşan serebral arter çap değişimleri TKD ölçümleri ile izlenmiştir. Tüm deneklerde oluşmuş olan serebral vazospazmın, L-arginin infuzyonunun başlangıcıyla birlikte çözülmeye başladığı; ve tedavinin 20. dakikasından sonra oluşan vazodilatasyonun stabil olarak sürdüğü saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, SAK sonrası serebral vazospazmın patogenezinde NO eksikliğinin katkısı olabileceği varsayımını destekler niteliktedir. Sonuçlarımız, NO eksikliğinin, L-arginin substratının tükenmesine bağlı olduğunu düşündürmektedir. Bu durumda, SAK sonrası serebral vazospazmın proflaksi ve tedavisinde L-arginin kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bu maddenin kısa etki süresi dezavantajı, sürekli intrasisternal iniuzyon yöntemi ile ortadan kaldırılabilir. 68
Özet (Çeviri)
1X-SUMMARY Recent studies on etiology and pathogenesis of cerebral vasospazm after subarachnoid hemorrhage (SAH), suggest a theory of, breakdown of the balance between vasoconstrictor/vasodilatator systems. It is thought that, an unexplained decrease of the major vasodilator agent, nitric oxide (NO) occurs in the cerebral milieu after SAH; which cause cerebral vasospazm. In this study, rabbit experimental SAH model was used. Transcranial Doppler Ultrasound (TCD) measurement were performed for detection of cerebral vasospazm. The NO substrate, L-arginine was infused intra-cisternally during 1 hour, in post-SAH day 4; and TCD measurement were performed during this continous infusion period. Cerebral vasospazm was detected in all post-SAH animals; which was started to resolve with the infuison of L-arginine. It was also found that L-arginine causes a sustained vasospazm, which was stabilized after 20th minute of infusion. Our results support the contribution of“NO shortage”concept in the pathogenesis of cerebral vasospazm. We think that, overconsuming of L-arginine cause the“NO shortage”during post-SAH period. In this case, we can suggest the use of L-arginine for prophylaxis and treatment of post-SAH cerebral vasospazm. Intra-cisternal infusion method can eliminate the short-action time dysadvantage of L-arginine. 69