Yaşlılığa bağlı sorunlar ve maliyetler
Problems and costs associated with old aging
  1. Tez No: 901320
  2. Yazar: GAMZE GÜLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bilim ve teknolojide yaşanan ilerlemeler, sağlık alanında yaşanan gelişmelerle beraber doğumda beklenen yaşam süresinin uzaması, sanayi, kentleşme, aile planlaması, kadının toplumsal konumunun değişmesi ile beraber nüfus artış hızının düşmesi toplam nüfus içerisinde yaşlı nüfus oranının artmasına neden olmuştur. Yaşlı nüfus oranının artmasıyla beraber sağlık, ekonomi ve kültür gibi toplumsal alanlarda da değişimler yaşanmıştır. Biyolojik, psikolojik ve sosyolojik boyutları olan ve insan yaşamının son dönemi olarak kabul edilen yaşlılık dönemi; kamusal maliyetlerin artmasına neden olarak emeklilik, sosyal hizmetler gibi alanlarda önlemler alınmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan ve birçok alanı etkileyen nüfusun yaşlanma sorunu, ülkeleri bu yönde politikalar üretmeye yöneltmiştir. Dünyada yaşlı nüfus oranının giderek artması, bu sürecin ülkemizde de hızlı bir şekilde yaşanması nedeniyle; sağlık harcamaları, bakım ihtiyacı, sosyal güvenlik ihtiyacı gibi alanlara olan talebi arttırmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkacak sorunlara yönelik çözüm arayışları sunmak, yaşlı nüfusa onuruna yaraşır bir hayat sunabilmek, yaşlılıkta artan maliyetleri düşürmek adına yaşlanma sorunuyla daha önce karşılaşmış ve maliyetleri azaltarak yaşam kalitesini yükseltmiş toplumlardaki bakım modeli uygulamalarına dikkat çekerek farkındalık yaratmak gerekmektedir. Bu çalışmada sosyal, siyasi ve insani kazanımlar ön planda tutularak yaşlanma olgusuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in science and technology, along with developments in the field of health, have extended the expected lifespan at birth. This, combined with industrialization, urbanization, family planning, and changes in the social status of women, has led to a decrease in the population growth rate and an increase in the proportion of the elderly within the total population. The rise in the elderly population has brought about changes in societal areas such as health, economy, and culture. Old age, which has biological, psychological, and sociological dimensions and is considered the final stage of human life, has necessitated measures in areas like retirement and social services due to increased public costs. The issue of an aging population, particularly prevalent in developed countries and affecting multiple sectors, has prompted these countries to develop related policies. The increasing proportion of the elderly population worldwide and the rapid progression of this trend in our country have heightened the demand in areas such as healthcare expenditures, care needs, and social security requirements. In this context, it is essential to seek solutions to emerging problems, offer a dignified life to the elderly population, and reduce the rising costs of old age. This can be achieved by raising awareness of care model practices in societies that have previously encountered the aging issue and successfully reduced costs while enhancing quality of life. This study aims to highlight the phenomenon of aging by emphasizing social, political, and human gains.