Psikolojik güçlendirme, yenilikçi iklim ve bilgi paylaşımının yenilikçi iş davranışına etkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolü: Bir alan araştırması
The mediating role of organizational commitment in the effect of psychological empowerment, innovative climate and knowledge sharing on innovative business behavior: A field study
  1. Tez No: 901348
  2. Yazar: YASEMİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmanın amacı, seramik ve refrakter sektöründe psikolojik güçlendirme, yenilikçi iklim ve bilgi paylaşımının yenilikçi iş davranışına etkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolünü araştırmaktır. Evrenin analiz birimini T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Seramik Sektörü Raporu'na göre Türkiye'de seramik ve refrakter sektöründe Ar-Ge merkezi belgesi ile tasarım merkezi belgesi alan işletmelerdeki beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. 571 kişiden anketler aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edile veriler SPSS ve LİSREL paket programları ile analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler neticesinde, psikolojik güçlendirmenin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü olduğu, yenilikçi iklimin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü olduğu ve bilgi paylaşımının yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of organizational commitment in the effect of psychological empowerment, innovative climate and knowledge sharing on innovative work behavior in the ceramic and refractory industry. According to the Republic of Türkiye Ministry of Industry and Technology Ceramics Sector Report, the unit of analysis of the population consists of white-collar employees in enterprises that have received R&D center and design center certificates in the ceramics and refractory sector in Türkiye. The data was collected from 571 people through questionnaires. The data obtained were subjected to analysis with SPSS and LISREL package programs. The analysis revealed that organisational commitment acts as a mediator between psychological empowerment and innovative work behaviour. Additionally, organisational commitment mediates the effect of innovative climate on innovative work behaviour. Furthermore, organisational commitment mediates the association between knowledge sharing and innovative work behaviour.