Kripto paralardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi
Taxation of income from crypto currencies
  1. Tez No: 901360
  2. Yazar: FIRAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada kripto paralardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi konusu; kripto paranın tanımı, niteliği, geleneksel para ve diğer paralardan farklı yönleri, kripto varlık ekosistemi, blokzincir teknolojisinin getirdiği yenilikler çerçevesinde incelenmektedir. Merkezinde kripto paranın emtia, para, menkul kıymet veya gayrimaddi hak olarak mı değerlendirileceği ya da başka bir kıymeti mi ifade ettiğine yönelik analiz ve değerlendirmelerin bulunduğu çalışmada, blokzincir teknolojisinin ekonomik ve sosyal hayata kazandırdığı, dijital ortamda saklanan, taşınabilen, transfer edilebilen, ödeme veya yatırım aracı olarak kabul edilen kripto paralar ve bu paraların dahil olduğu kripto ekosistemindeki diğer aktörlerden hareketle, kripto paralardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinin nasıl olması gerektiği sorusunun cevabını bulabilmek için tümdengelim yöntemi uygulanmıştır. Böylece, vergilendirme konusuna ilişkin sorun ve tartışmaların güncel yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilmesiyle bir senteze ulaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın odaklandığı ana çerçeveyi; Türk Vergi Hukukunda henüz tanımı yapılmayan kripto paralardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinin yürürlükte bulunan vergi kanunları ve diğer alt düzenlemeler ile kamu kurum ve kuruluşlarının açıklamaları, doktrin, mevzuat, basın açıklamaları ve yargısal içtihatlar bağlamında incelenmesi oluşturmakta olup bu incelemeler neticesinde kripto paralardan elde edilen kazançların gayrimaddi hakların tabi olduğu hükümlere göre vergilendirilmesi ile kripto para platformlarında gerçekleştirilen işlemlerden her bir işlem başına işlem vergisine benzer bir verginin kesinti suretiyle tahsilinin yapılması başlıca öneriler olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study has examined; the taxation of income obtained from cryptocurrencies; the definition of crypto money, its nature, its differences from traditional money and other currencies, the crypto asset ecosystem, and the innovations brought by blockchain technology. In the study, which focuses on analyzes and evaluations as to whether crypto money will be considered as a commodity, money, securities or intangible rights, or whether it represents another value, it is a digitally stored, portable, transferable, payment or investment tool that blockchain technology has brought to economic and social life. Based on the cryptocurrencies accepted as cryptocurrencies and other actors in the crypto ecosystem that these coins are included in, the deductive method has been applied to find the answer to the question of how the income obtained from cryptocurrencies should be taxed. Thus, it is aimed to reach a synthesis by evaluating the problems and debates regarding taxation within the framework of current approaches. The main framework on which the study focuses is; It consists of examining the taxation of income obtained from cryptocurrencies, which has not yet been defined in Turkish Tax Law, in the context of the current tax laws and other sub-regulations, as well as the doctrine, legislation, press releases, opinions and judicial precedents of public institutions and organizations, and as a result of these examinations, the income obtained from cryptocurrencies is examined. The main suggestions are to tax the earnings in accordance with the provisions governing intangible rights and to collect a tax similar to the transaction tax per transaction from the transactions carried out on crypto money platforms.