Siirt Üniversitesi kampüsünde bulunan su sistemlerindesuyun mikrobiyolojik açıdan Legionella cinsi bakterivarlığının ve bazı kimyasal parametrelerinin araştırılması
A microbiological investigation of the presence of Legionella bacteri̇a and some chemical parameters of water in the water systems on the campus of Siirt University
  1. Tez No: 901402
  2. Yazar: BERAT DİREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Siirt Üniversitesi Etik Kurulu onayıyla gerçekleştirilen çalışmada, üniversite kampüsündeki çeşitli fakülte ve yüksekokul binalarından alınan 30 su ve 30 sürüntü örneğinde Legionella ve serogruplarının varlığının araştırılmasına odaklanılmıştır. Ayrıca kimyasal olarak numunelerdeki klor, nitrat, nitrit, pH ve iletkenlik seviyeleri de analiz edilmiştir. Kimyasal analizi yapılan su örneklerinin pH değerinde en düşük değer İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 1. Kat 8,003 ile en yüksek değer Ana Su Deposu arasında 8,214 olarak tespit edilmiştir. Elektriksel iletkenlik değerlerinde en düşük değer yemekhaneden alınan numunede 206,280 μS/cm, en yüksek değer ise Yabancı Diller Yüksekokulu 1.Kat alınan numunede 276,399 μS/cm olarak kaydedilmiştir. Ziraat Fakültesi 1. kattan alınan su numunesinde en düşük nitrat değeri 6,83 iken ana depodan alınan su numunesinde en yüksek nitrat değeri 6,98 olarak tespit edilmiştir. Ölçümü yapılan su numunelerinin hiçbirinde nitrit tespit edilmemiştir. Mikrobiyolojik analizi yapılan su örneklerinin hiçbirinde Legionella üremesi olmamasına rağmen İlahiyat Fakültesi 1.katından ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 2. katından alınan sürüntü örneklerinde Legionella üremesi gözlemlenmiştir. Daha sonra yapılan serogrup aglütinasyon testinde üreme meydana gelen kolonilerin Legionella pneumophila serogrup 1 (SG1) olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışması kapsamında elde edilen sonuçlar neticesinde Siirt Üniversitesi kampüsündeki içme suyunun tüketim için gerekli kimyasal standartları karşıladığı sonucuna varılmasına rağmen sürüntü örneklerinde üreme tespit edilen iki musluğun bulunduğu yerlerde gerekli dezenfeksiyon uygulamalarının yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, which was conducted with the approval of the Siirt University Ethics Committee, had as its objective the investigation of the presence of Legionella and its serogroups in 30 water and 30 swab samples taken from various faculty and college buildings on the university campus. Additionally, the samples were subjected to chemical analysis to determine the levels of chlorine, nitrate, nitrite, pH, and conductivity. The lowest pH value observed among the chemically analyzed water samples was 8,003 recorded on the first floor of the Faculty of Economics and Administrative Sciences. Conversely, the highest pH value was 8,214 measured between the main water tank. In terms of electrical conductivity, the lowest value was recorded at 206,280 μS/cm in a sample taken from the dining hall, while the highest value was observed at 276,399 μS/cm in a sample taken from the first floor of the School of Foreign Languages. The nitrate concentration in the water sample obtained from the first floor of the Faculty of Agriculture was found to be the lowest at 6,83 while the highest nitrate concentration was observed in the water sample taken from the main tank, with a value of 6,98 the presence of nitrite was not detected in any of the water samples analyzed. Despite the absence of Legionella growth in the microbiological analysis of the water samples, Legionella growth was observed in the swab samples obtained from the first floor of the Faculty of Theology and the second floor of the School of Tourism Management and Hotel Management. The subsequent serogroup agglutination test yielded the result that the colonies that grew were identified as Legionella pneumophila serogroup 1 (SG1). In light of the findings of the thesis study, it was determined that while the drinking water on the Siirt University campus meets the requisite chemical standards for consumption, the implementation of requisite disinfection practices is necessary in the locations where two taps exhibited growth in swab samples.