Amit köprülü artesunat benzotiyofen türevlerinin sentezi
Synthesis of amide bridged artesunate benzothiophene derivatives
- Tez No: 901409
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMRÜYE ÖZOK ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğal bir ürün olan artemisinin molekülü, 1970 yılında Dr. Tu YouYou tarafından keşfi gerçekleştirilen ve hala günümüzde en etkili sıtma ilacı olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda yalnızca sıtma tedavisinde değil kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Artemisininle birlikte artemisinin türevlerinin de etkili olduğu bulunmuştur. Literatür çalışmalarına bakıldığında çoğunluğunu artemisinin ve yarı sentetik türevlerinden artermer, dihidroartemisinin ve artesunat yeni biyolojik etkileri üzerinedir. Bu çalışmada, biyolojik etkisi ile önemi bilinen benzotiyofen ile amit köprülü artemisinin molekülü birleştirilerek farklı türevler sentezlenmiştir. Benzotiyofen ve türevleri, anti- inflamatuar, anti-kanser, anti-fungal ve anti-depresan biyolojik özellik göstermektedir. Yapısında benzotiyofen gibi heteroaromatik grup bulunduran türevler biyolojik etkiyi arttırdığı bilinmektedir. Çalışmamızda doğal ürün olan Pelin bitkisinden izole edilen artemisinin molekülü ile benzotiyofen kullanılarak amit köprülü artemisinin-benzotiyofen yeni türevleri tasarlanmıştır ve sentezi gerçekleştirilerek karakterizasyonu yapılmıştır. İlk olarak geliştirilen yöntemler (Elektrofilik halkalaşma tepkimesi, Sonagashira kenetlenme tepkimesi, Steglich esterleşme tepkimesi ve Suzuki Miyaura kenetlenme reaksiyonu) kullanılarak amit köprülü artesunat-benzotiyofenin bulunduğu 9 türev oldukça iyi verimler ile sentezlenmiştir. Sentezlenen final ürünlerinin molekül aydınlatması spektroskopik yöntemler ile teşhis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The artemisinin molecule, a natural product, was discovered by Dr. Tu YouYou in 1970 and is still the most effective malaria drug used today. Recently, not only the treatment of malaria but also various treatments such as cancer have been used. It has been revealed that artemisinin is also effective along with artemisinin. Literature studies show that the majority of them focus on the new biological effects of artemisinin and its semi-synthetic derivatives such as artemether, dihydroartemisinin, and artesunate. In this study, different derivatives were synthesized by combining the artemisinin molecule with a benzothiophene-amide bridge. Benzothiophene and its derivatives exhibit anti-inflammatory, anti-cancer, anti-fungal, and anti-depressant biological properties. It is known that derivatives containing a heteroaromatic group such as benzothiophene increase the biological activity. In our study, new artemisinin-benzothiophene derivatives with an amide bridge were designed using the artemisinin molecule isolated from the Pelin plant, a natural product, and benzothiophene, and their synthesis and characterization were carried out. First, using the developed methods (electrophilic cyclization reaction, Sonogashira coupling reaction, Steglich esterification reaction, and Suzuki-Miyaura coupling reaction), 9 derivatives containing amide-bridged artesunate-benzothiophene were synthesized with quite good yields. The molecular elucidation of the synthesized final products was identified by spectroscopic methods.