Behiç Ak'ın çocuk romanlarının iletişim becerileri bağlamında incelenmesi
Examination of Behiç Ak's children's novels in the context of communication skills
  1. Tez No: 901447
  2. Yazar: ARZU ŞAHANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH ZEKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
İletişim kurabilme, insanları diğer canlılardan ayıran en önemli beceridir. İletişim sözlü, sözsüz ve yazılı olmak üzere üçe ayrılır. İletişimin bu üç boyutu birbirini tamamlayan niteliktedir. İletişim becerisi yüksek bireyler, hayatın pek çok alanında başarı gösterirler. Bu sebeple iletişim kurma yeteneği çocukluktan itibaren geliştirilmeye çalışılmalıdır. Çocukluk döneminde iletişim becerilerini geliştirmenin çeşitli yolları vardır. Bu yollardan biri de çocuk edebiyatı eserleridir. Çocuk edebiyatı eserleri aracılığıyla çocuklar olumlu ve olumsuz iletişim örneklerini görürler. Çocukların etkili iletişim becerilerini çocuk edebiyatı ürünleri aracılığıyla alabileceği düşüncesinden hareketle bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı çocuk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Behiç Ak'ın yazmış olduğu on çocuk romanını iletişim becerileri bağlamında incelemektir. Çalışma iki ayrı disiplini bir araya getirmesi nedeniyle önemlidir. Araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman incelemesine başvurulmuştur. Araştırmada Behiç Ak'ın Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, Postayla Gelen Deniz Kabuğu, Eve Giden Küçük Tren, Bebek Annem, Çatıdaki Gezegen, Bulutlara Şiir Yazan Çocuk, Her Şeyi Yanlış Anlayan Kedi, Tavşan Dişli Bir Gözlemcinin Notları, Altı Kırk Dört Dalgası, Havada Asılı Kalan Top isimli çocuk romanları veri toplama kaynağıdır. Verilerin analizinde tümdengelimsel içerik analizi işe koşulmuştur. Olumlu ve olumsuz iletişim özellikleri için on beşer başlık belirlenmiş ve eserler bu başlıklara göre değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak Behiç Ak'ın çocuk romanlarında olumlu ve olumsuz iletişim özelliklerine dair pek çok örneğin bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak Behiç Ak'ın çocuk romanlarının çocuklara etkili ve olumlu iletişim becerilerini sezdirmede kaynak olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The ability to communicate is the most important skill that distinguishes humans from other living things. Communication is divided into three types: verbal, nonverbal and written. These three dimensions of communication complement each other. Individuals with high communication skills are successful in many areas of life. For this reason, communication skills should be developed starting from childhood. There are various ways to develop communication skills during childhood. One of these ways is children's literature works. Through works of children's literature, children see examples of positive and negative communication. This study was carried out with the idea that children can acquire effective communication skills through children's literature products. The aim of this study is to examine ten children's novels written by Behiç Ak, one of the important writers of children's literature, in the context of communication skills. The research was conducted with a case study, one of the qualitative research method designs. Document review was used as a data collection tool. In the research, Deductive content analysis was used to analyze the data. Fifteen headings each were determined for positive and negative communication characteristics and the works were evaluated according to these headings. Based on the findings obtained in the research, it was determined that there are many examples of positive and negative communication features in Behiç Ak's children's novels. As a result, it has been seen that Behiç Ak's children's novels can be used as a resource to teach effective and positive communication skills to children.