İki farklı manuel gevşetme protokolünün boyun eklem hareket açıklığı ve genel vücut esnekliğine akut etkisi
The acute effect of two different manual relaxation protocols on the range of moti̇on of neck and general body flexibility
- Tez No: 901456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NERİMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma farklı manuel gevşetme protokollleri uygulanan iki ayrı grup için, boyun eklem hareket açıklığı ve genel vücut esnekliğinde oluşan akut etkilerin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya hamstring kısalığı bulunan yaş ortalaması 22.80±4.35 olan 50 birey katıldı. Bireylerin demografik bilgileri alındıktan sonra, boyun eklem hareket açıklığı, hamstringler ve lumbal ekstansörlerin kısalık ölçümleri, hamstringler ve gövde esneklik ölçümleri kaydedildi. Her 2 gruba toplam 20 dakikalık manuel gevşetme prokolleri uygulandı. Birinci grubun protokolü: ''suboksipital inhibisyon'', ''ön servikal omurga çapraz el gevşetme'' ve her iki bacağa ''leg pull'' teknikleri 5'er dakika uygulandı. İkinci grubun protokolü: ''suboksipital inhibisyon'' ve ''ön servikal omurga çapraz el gevşetme'' teknikleri 10'ar dakika uygulandı. Uygulama öncesi alınan tüm ölçümler uygulamadan hemen sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to assess and compare the acute effects on neck joint range of motion and overall body flexibility in two different groups subjected to various manual relaxation techniques. The study included 50 individuals with hamstring shortness with a mean age of 22.80±4.35 years participated. After demographic information was obtained, neck joint range of motion, shortness measurements of the hamstrings and lumbar extensors, hamstrings and trunk flexibility measurements were recorded. A total of 20 minutes of practice was performed in each group. In the first group, ''suboccipital inhibition'', ''anterior cervical spine cross hand relaxation'' and ''leg pull'' techniques were applied for 5 minutes each. In the second group, ''suboccipital inhibition'' and ''anterior cervical spine cross hand relaxation'' techniques were applied for 10 minutes each. All measurements taken before the application were repeated immediately after the application.