Demir madeni çalışanlarında demir, ferritin ve malondialdehid düzeyleri ile lipid parametreleri arasındaki ilişki ve ateroskleroz gelişme riski
- Tez No: 90147
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Sivas-Divriği Demir Madeni İşletmesi çalışanlarında, kan demir ve ferritin düzeyleri ile lipid peroksidasyonu son ürünü malondialdehid düzeyleri ara sındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca, çalışanların lipid parametreleri de tayin edilerek ateroskleroz gelişme riski yönünden değerlendirilmiştir. Seçilen 32 işçi, 26 memur ve idari personel ile, işletme ile ilgisi olmayan 14 sağlıklı kişiden alınan kan örneklerinde; serum demir, TDBK, ferritin düzeyleri ve lipid parametreleri otoanalizör ile, plazma MDA düzeyleri ise spektroflorometrik metod kullanılarak tayin edildi. Kontrol ve deney gruplarından elde edilen bulgular Kruskall-Wallis varyans analizi ve Mann- Whitney U testiyle istatistiksel olarak karşılaştırıldı. İşletme çalı şanlarında kontrol grubuna kıyasla yüksek demir ve ferritin düzeyleri (p 0,05) gözlendi. Sonuç olarak işletme çalışanlarının, çalışma ortamından etkilendiği ve bunun ateroskleroz gelişimine katkıda bulunabilecek, bir risk faktörü olabileceği kanısına varılmıştır. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Association between serum iron, ferritin and malondialdehyde (MDA) which is the lost product of lipid peroxidation were investigated in the Miners and officers of Sivas-Divriği Mine Company in this study. Serum samples were obtained from 32 miners, 26 personnels who were working in the company and 14 healthy controls who were selected from out of the company. The levels of serum iron, total ironbinding capacity ferritin and lipid parameters were detected with autoanalyser whereas the levels of the plasma MDA were measured using spectrofluorometry. The results which were obtained from experimental groups and control were assessed with Kruskall-Wallis variance analysis and Mann- Whitney U tests. Our results demonstrated that, in both Miners and Company Workers, serum iron and ferritin levels were detected to be increased compare to control group (p 0.05). In conclusion, miners were found to be effected from the working envi- rontment and this effect could be a risk factor of development of atherosclerosis in miners. 61