Kamu Hastaneleri Birliği kapsamındaki hastanelerde personel güçlendirmenin iş tatmini ve iş motivasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
İnvestigation of the effects of empowerment on job satisfaction and job motivation at hospitals which scope of the Association of Public Hospitals
- Tez No: 395887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu hastaneleri birliği kapsamında yer alan sağlık kurumlarında çalışanlar açısından personel güçlendirmenin iş tatmini ve iş motivasyonu üzerine etkilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmektir. Araştırmaya Isparta il merkezindeki Kamu Hastane Birliklerine bağlı hastanelerde çalışan 336 sağlık personeli katılmıştır. Katılımcıların personel güçlendirme algılarının belirlenmesinde Demir (2013) tarafından geliştirilen“Personel Güçlendirme Ölçeği”, iş tatmin düzeylerinin belirlenmesinde“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”, iş motivasyon düzeylerinin belirlenmesinde ise Dündar ve diğerleri (2007) tarafından geliştirilen“İş motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 15.0 for Windows programında İndependent t test, One Way Anova, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda çalışanların personel güçlendirme algılarının mesleki kıdemlerine, mevcut kurumlarındaki çalışma sürelerine, yaş gruplarına, görev türlerine, eğitim ve gelir düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir (p0,05). Sağlık çalışanlarının iş tatmin düzeylerinin yaş gruplarına, mesleki kıdemlerine, görev türlerine ve algıladıkları gelir düzeylerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05). Sağlık çalışanlarının iş motivasyon düzeylerinin cinsiyetlerine, kıdem düzeylerine, görev türlerine ve algıladıkları gelir düzeyine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate, according to some variables, the effects of empowerment on job satisfaction and job motivation in terms of employees who work at health institutions included in the association of public hospitals. 336 health employees who work at health institutions affiliated with association of public hospitals in Isparta City center participated in the study. Empowerment Scale developed by Demir (2013) in determination of empowerment perceptions of participants, Minnesota Job Satisfaction Scale in determination of job satisfaction level of participants, Job Motivation Scale developed by Dündar and et al. (2007) in determination of job motivation were used. Independent t test, One Way Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H analyses in SPSS 15.0 for Windows package program were used in analysis of data obtained. In the end of study, it was identified that participants' empowerment perception is differentiated as their working period in current institutions, ages, duty types, education and income levels (p0,05). It was identified that participants' job satisfaction level is differentiated as their ages, duty types, occupational seniority and income levels (p0,05). It was established that participants' job motivation level is differentiated as their gender, occupational seniority, duty types and income levels institutions (p0,05).