Ağız, diş ve çene cerrahisi kliniğine gelen hastaların anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determining the anxiety levels of patients attending the oral, dental, and maxillofacial surgery clinic
  1. Tez No: 901470
  2. Yazar: MERT KIRDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Dental anksiyete kişilerin cerrahi işlem uygulamalarından çekinmelerine neden olan, bunun sonucunda da oral hijyen ve dental sağlıklarını olumsuz etkileyen popülasyonda sıkça görülen bir durumdur.Dental cerrahi işlemler kişilerde en yüksek anksiyete oluşturan uygulamalardır ve işlem sırasında oluşan anksiyete düzeyinin çeşitli faktörlere bağlı olduğu gösterilmiştir.Bu faktörlerden bazıları da cinsiyet,yaş,eğitim durumu,çalışma hayatına katılımdır. Çalışmamızın amacı bu faktörlerin ve dental problem yaşayıp kliniğimize gelen hastaların daha sonraki zamanlarda karşılaşacağı oral cerrahi işlemler öncesinde ve sonrasındaki anksiyete düzeylerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı 82 kişi katılmıştır. Tüm hastalardan dental cerrahi tedavilerinin yapıldığı ilk seanstan önce demografik veri ve Spielberger'in Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği Skalası (STAI-I ve STAI-II), doldurmaları istendi. Bulgular: Kadın hastalarda dental anksiyete, sürekli ve durumluk anksiyete puanları erkek hastalara kıyasla daha yüksek seviyede bulunmuştur.Yaş,eğitim durumu ve çalışma hayatına katılım durumları anksiyete puanları üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre kadın hastalarda anksiyete puanlarının erkek hastalara nazaran daha yüksek seviyede olduğu görülmüştür.Yaş, eğitim durumu ve çalışma hayatına katılım durumunun anksiyete düzeylerinde anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Dental anxiety is a prevalent condition that not only affects individuals' oral and dental health but also leads them to avoid dental care practices. Surgical dental procedures are known to induce the highest levels of anxiety in individuals, and various factors have been shown to affect anxiety during the operation. Some of these factors include gender, age, educational status, and employment status. The aim of the study is to examine these factors and the anxiety levels before and after dental procedures that patients may encounter in the future. Method: A total of 82 systemically healthy individuals participated in the study. All patients were asked to complete demographic information and the Spielberger State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I and STAI-II) before the first session of dental surgical treatments. Findings: Dental, trait, and state anxiety scores were observed to be higher in female patients compared to male patients. Age, educational status, and employment participation did not yield a significant difference in anxiety scores. Conclusion: According to the data obtained in this study, anxiety levels were observed to be higher in female patients compared to males. Age, educational level, and participation in the workforce did not yield a significant difference in anxiety levels.