Azerbaycan ekonomisinin gelecekteki dönüşümü: Petrolden sanayi ve tarıma
Future transformation of the azerbaijan economy: fFom oil to industry and agriculture
- Tez No: 901471
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Azerbaycan Cumhuriyeti 1991 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkede sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda önemli değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Bağımsızlıktan sonra Azerbaycan ekonomisinin gelişmesinde önemli rol oynayan unsur petrol ve petrol ürünlerinin satışından elde edilen gelir olmuştur. Ekonomide petrol egemenliğinin var olması kısa vadede dengenin sağlanmasına ve ülkede her alanda gelişim yaşanmasına yardımcı olmuştur. Petrol sektörünün gelişmesi ülke ekonomisinin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmakla birlikte ilerleyen zamanlarda büyük sorunların oluşmasına sebebiyet vermiştir. Ekonominin yalnızca petrol sektörüne bağımlı olması ve diğer sektörlerde gelişimin yaşanmaması gelecekte ülke ekonomisi için önemli sorun olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca petrol tükenen kaynak olduğundan diğer sektörlerin gelişmesine önem verilmemesi gelecekte ülkede istikrarsızlığın yaşanmasına, ekonomik krizlerin oluşmasına ve dengenin bozulmasına neden olacaktır. Bu sebepten tezin amacı Azerbaycan ekonomisinin gelecek gelişim stratejilerinin, ekonominin petrol sektöründen tarım ve sanayi sektörüne yönelmesi yönünde yürütülen politikaların incelenmesi ve gerekli analizleri yaparak literatürdeki bu boşluğun doldurulmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
After the Republic of Azerbaijan gained its independence in 1991, significant changes began to occur in the social, cultural and economic fields in the country. After independence, the important role of development in the Azerbaijani economy was the income obtained from the sale of oil and oil products. The existence of oil dominance in the economy has helped to achieve balance and development in every field in the country in the short term. Although the development of the oil sector helped the development and growth of the country's economy, it caused major problems in the future. The fact that the economy is solely dependent on the oil sector and the lack of development in other sectors is considered an important problem for the country's economy in the future. In addition, since oil is a depleting resource, not paying attention to the development of other sectors will cause instability in the country in the future, economic crises and disruption of balance. For this reason, the aim of the thesis is to examine the future development strategies of the Azerbaijani economy, the policies carried out to shift the economy from the oil sector to the agricultural and industrial sectors, and to contribute to filling this gap in the literature by making the necessary analyses.