Web 2.0 destekli STEM etkinlikleri modülünün hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Preparation, implementation and evaluation of web 2.0 supported STEM activities module
- Tez No: 901473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIZILAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmamızın amacı yedinci sınıf“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesine yönelik web 2.0 destekli STEM modülü geliştirmek ve öğrencilerin görüşlerine etkisini incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan web 2.0 araçları ve öğretim materyalleri 5E modeline göre hazırlanmıştır. Araştırmacı tarafından dört öğrenme modülü geliştirilmiştir. Araştırma bu özelliği ile tasarım tabanlı öğrenmeyi temel alan web 2.0 destekli STEM eğitiminin fen eğitiminde kullanımına örnekler sunmaktadır. Çalışmamızda veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, gözlem formu ve etkinlik sonundaki üç çalışma kağıdı kullanılmıştır. Veriler nitel verilerden oluşturulduğu için içerik ve betimsel analiz kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda web 2.0 destekli STEM etkinliklerinin derslere eğlence kattığı katılımı artırdığı; konuları somutlaştırdığı ve dolayısıyla kalıcılığı artırdığı; çok yönlü düşünmek, yaratıcılık gibi öğrencilerin 21.yüzyıl becerilerini artırdığı; farklı disiplinler arasında ve fenin kendi içinde konuları arasında bağlantı kurabilmeyi sağladığı; arkadaşlarıyla işbirliğini sağladığı görülmüştür. Meslek seçimine etkisi sorulduğunda öğrencileri başta mühendislikler olmak üzere STEM mesleklerine yönlendirdiği görülmektedir. STEM etkinliklerinin ve web 2.0 araçlarının başka fen konularında kullanılması sorulduğunda“Güneş Sistemi ve Ötesi”,“Elektrik”,“Canlılar Dünyası”,“Hücre”,“Madde ve Isı”ile“Kuvvet ve Hareket”üniteleri öğrenciler tarafından önerilmiştir. Çalışma sonunda araştırmacılara ve öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our research aims to develop a web 2.0 supported STEM module for the seventh-grade“Interaction of Light with Matter”unit and to examine its effect on students' views. The web 2.0 tools and teaching materials used in the study were prepared according to the 5E model. The researcher developed four learning modules. With this feature, the research provides examples of web 2.0 supported STEM education based on design-based learning in science education. Our study used a semistructured interview form, an observation form and three worksheets at the end of the activity as data collection tools. Content and descriptive analysis were used since the data were generated from qualitative data. As a result of the analysis, it was seen that web 2.0 supported STEM activities added fun to the lessons, increased participation, concretised the subjects and thus increased retention, increased students' 21st-century skills such as multidimensional thinking and creativity, enabled them to make connections between different disciplines and science subjects, and enabled them to cooperate with their friends. When asked about the impact on career choice, it was observed that students were directed towards STEM professions, especially engineering. When asked about the use of STEM activities and web 2.0 tools in other science subjects,“Solar System and Beyond”,“Electricity”,“Living World”,“Cell”,“Matter and Heat”, and“Force and Motion”units were suggested by the students. At the end of the study, researchers and teachers were given suggestions.