Simgesel yaklaşımlarla logaritma ifadelerinin üretimi ve değerlendirilmesi
Production and evaluation of logarithmic expressions with symbolic approaches
- Tez No: 901481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada simgesel yaklaşımlar yardımıyla logaritma fonksiyonlarına dayalı olarak matematiksel ifadelerin üretimini, değerlendirmesini ve dokümantasyonunu yapabilen bir yazılım uygulamasının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Logaritmik ifadeler için EBNF benzeri notasyonda bir LL(k) grameri tasarlanıp, ifade ayrıştırıcısının kaynak kodu, JavaCC formatında yapılacak tanımlamalar sonucu Java programlama dilinde üretilmiştir. Ayrıştırıcı metotları ile bir yandan logaritmik ifade bileşenlerinin sözdizim analizi gerçekleştirilirken, diğer yandan ilgili ifadenin taşıdığı anlama uygun olarak hiyerarşik yapıda bir soyut sözdizim ağacı oluşturulmuştur. Logaritma ifadeleri değişkensiz (tamsayılara dayalı) ve tek değişkenli (x simgesine dayalı) olmak üzere iki farklı biçimde üretilmiştir. Belirli bir soru kalıbına veya şablonuna göre oluşturulan logaritma problemlerinin çözümleri işlem adımları ile birlikte hem bir terminal üzerinde gösterilebilmekte hem de bir PDF dokümanına aktarılabilmektedir. PDF dosyalarının üretimi, logaritmik ifadelere ait sözdizim ağaçları üzerinden LaTex doküman formatlama diline yapılan metinsel dönüşümlerle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a software application that, via symbolic approaches, can produce, evaluate and document mathematical expressions based on logarithm functions. An LL(k) grammar is designed in EBNF-like notation for logarithmic expressions, and the source code of the expression parser is produced in the Java programming language as a result of definitions in JavaCC format. Using parser methods, on the one hand, the syntax analysis of logarithmic expression components is carried out, on the other hand, an abstract syntax tree with a hierarchical structure is created in accordance with the meaning of the relevant expression. As part of this pattern, the accept method is used to grant access to each tree node, and the visit method is used to evaluate the relevant node. Logarithmic expressions are generated in two different forms: constant (based on integers) and single-variable (based on the symbol x). The solutions to logarithm problems created according to a specific question pattern or template, along with the processing steps, can be both displayed on a terminal and transferred to a PDF document. The production of PDF files is carried out by textual transformations into the LaTex document formatting language via syntax trees of logarithmic expressions.