Torakal ve kardiovasküler cerrahi sonrası atrial fibrilasyon gelişimini etkileyen parametreler
- Tez No: 90149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
33 ÖZET Bu çalışmada, torakal ve kardiovasküler cerrahi sonrası atrial fibrilasyon gelişimine neden olabileceği düşünülen klinik, çeşitli laboratuvar bulguları ile POAF arasındaki ilişki prospektif bir çalışmayla araştırılmıştır. YÖNTEM: Çalışma torakal ve kardiovasküler operasyon geçiren 67 hasta ile yapıldı. Bu dönemde ameliyat edilen hastalardan kronik AFlu olan hastalar, acil cerrahi işlem gerektiren hastalar ve postoperatif takip edilmeyen hastalar çalışmaya alınmadı. 67 hastanın preoperatif anamnezleri, klinik, labrotuvar bulguları, EKG ve ekokardigrafik bulguları değerlendirildi. BULGULAR: Anamnez ile saptanan parametrelerden yaş>60 olması, diabetes mellitus, myokard infarktüs, öksürük ve balgam öyküleri ki kare ve richer testleri ile (P140 mm Hg, DKB>90 mm Hg, rai varlığı, ronküs varlığı ki kare ve fisher testleri ile (P40 mm olması, PWS>120ms olması; grup II de ise akciğer parankimal değişiklikleri ki kare ve ficher testi ile ( P>0,001) anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY A prospective clinical trial was planned for investigate clinical and laboratory changes which promote post-operative atrial fibrillation in patients who underwent thoracic and cardiovascular operation. METHOD: Sixty seven patients were included to the study. Patients who had chronic atrial fibrillation and had operated on an emergency basis are excluded from the study.Patient's history, clinical findings, laboratory values, electrocardiographic and echocardiographic findings were investigated.