Sağlık sektöründe cinsel taciz mağdur araştırması
  1. Tez No: 90153
  2. Yazar: SELMA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
86 VII) ÖZET Çalışmamızda sağlık sektöründe çalışanların cinsel taciz hakkında ne bildikleri, ne düşündükleri, nasıl algıladıkları, bu tür davranışlara kadm ve erkeklerin maruz kalıp kalmadıkları, Cinsel tacizin hangi düzeyde gerçekleştiği, kimler tarafından, nerede, ne zaman uygulandığı, kişilere gösterilen tepkiler, kişilerin verdikleri tepkiler, adli makamlara ne derece yansıdığı, yansımıyorsa nedenleri ve mağdurların etkilenme dereceleri araştırıldı. Araştırmaya özel bir sağlık sektöründe çalışmakta olan 51 1' i (% 62.5) kadm, 306'sı (% 37.5) erkek olmak üzere toplam 817 kişi katıldı. Kadınların 166'sı (% 32.5), erkeklerin 37'si (% 12.1) cinsel tacizin çeşitli şekillerinden en az birine maruz kalmışlardır. Toplam olarak cinsel tacize maruz kalan kişi sayısı 203 'tür (% 24.8). Erkeklerin de oram yüksek olmamakla beraber cinsel tacize maruz kaldıkları izlendi. Bu sonuç, bize toplumda yalnızca kadınların cinsel tacize uğramadığım göstermektedir. Araştırmamıza katılan kişiler, cinsel tacizin nedenlerim tespit edememelerine karşın, bu tür durumlar karşısında, sessiz kalmayarak nasıl davranmaları gerektiğini doğru tespit etmişlerdir. Cinsel tacizi gerçekleştiren kişilerin büyük çoğunluğunun eğitim düzeylerinin en az lise mezunu olması, cinsel taciz olaylarının eğitim düzeyi düşük kişiler tarafından değil de daha çok eğitim düzeyi yüksek kişiler tarafından gerçekleştiğini göstermiştir. Cinsel tacize maruz kalan kadınlar tepkilerini bir şekilde gösterirken, erkeklerin büyük çoğunluğu kadınların verdiği tepkileri göstermemişler, kadm ve erkeklerde olayı adli makamlara yansıtmamışlardır. Kadınlar bu olaydan çeşitli şekillerde etkilenirken, erkeklerin büyük çoğunluğu etkilenmediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY In this study, I analyzed what healthcare workers know about sexual harassment, whether they have faced any sexual abuse, to what extend they were effected, by whom, when and to what extend the harrasment took place, what reaction was given to and by the victim, whether the incident was taken to legal legal courts. 817 healthcare workers, 511 (%62.5) of which are women and 306 (%37.5) of which are men conducted the survey. Of all the women who contributed to the survey, 166 (%32.5) claimed to have faced at least one kind of sexual abuse. The total number of employees who have faced harassment total to 203 (%24.8) Although the rate of men who have faced harrasment seems to be lower, it is still a significant number. This shows that, contrary to the common belief, men also face sexual harrassment. The employees seem not to be successful in finding the reasons for the harrasment, but were successful in establishing what they have to do for reaction without remaining silent. The fact that the people who harrassed employees, have a minimum of high school degree shows that the harrassers have a high standard of education, again a belief that is in contradiction with common belief. The women who have faced a harrasment showed their reaction somehow while men chose to be nonreacting, but both of the groups did not think of suing the person. Women express to be deeply effected by the incident while men refused to have been effected.