Türk toplumuna özgü fasiyal yumuşak doku kalıntıları
  1. Tez No: 90154
  2. Yazar: RÜŞTÜ KİRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEDAT ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
65 ÖZET Bu araştırmada, ileri derecede çürümüş ya da iskeletleşmiş olan cesetlerde, kafatası ve yüz yumuşak dokularının yeniden oluşturulması ilkesine dayanan fasiyal rekonştrükşiyon çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla, Türk toplumuna özgü yüz derisi yumuşak doku kalınlıkları veri tabanını elde etmek amaçlanmıştır. Ölçümlerde, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen hastalardan, 20 - 45 yaşlan arasındaki 66 Kadın ve 43 Erkek hastada yapılan rutin kraniyal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) yöntemi ile yapılan görüntülerden yararlanılmıştır. İncelemeler 1.5lik süperkondüktif MR cihazı (1.5 T Sigma Horizon, General Electrics Medical Systems, Millwakee) ile, hasta supin pozisyondayken yapılmış, incelemelerde Tl axial (TR:380 TE:9), 6/1 mm ve Tl koronal (TR:380 TE:9), 6/1 mm. sekansları kullanılmış ve sisteme ait“Advantage Windows”ünitesinde standart 21 noktanın ölçümleri yapılmıştır. ölçümler sonucu istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu; erkek ve kadınlar arasındaki farklılıklar, yaş ile ilişkileri, noktaların birbirleriyle olan etkileşimleri, Türk-Özbek ve Türk-Rus ölçümleri arasındaki farklılıklar tablolar halinde gösterilmiştir. Bu bilgilerle; erkekler ve kadınlar arasında farklılıklar olduğu, bazı noktaların kalınlıklarının birbirlerinden etkilendikleri, yaş ile bazı noktalarda incelmeler görüldüğü ve Türk ölçümlerinin Özbek ve Rus ölçümleriyle karşılaştırılması sonucu belirgin farklılıklar ortaya çıkağı sonuçlarına varılmıştır. Türk ve Özbek erkekleri arasında, orta sagital hat ve yakın çevresindeki bütün noktalarda Türk ölçümlerinin daha ince olduğu; zigomatik kemik çevresi, supracanin ve mandibula çevresi ölçümlerinde ise Türk ölçümlerinin daha kalın olduğu gözlenmiştir. Türk ve Özbek kadınları arasında ise zygion da dahil olmak üzere yine orta hat ve yakın çevresindeki bütün noktalarda Türk ölçümlerinin daha ince olduğu; zigomatik ark posterior, supracanin ve mandibula çevresi ölçümlerinde ise Türk ölçümlerinin daha kalın olduğu gözlenmektedir.Türk - Rus erkek ve kadınlarının karşılaştınlmasında ise erkeklerde superior labial sulcus noktası hariç Türk - Özbek karşılaştırması ile aynı sonuçlar gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The purpose of this study is to develop a data base for the soft tissue thickness of the face of the Turkish Population in order to help facilitate the process of maxillofacial reconstruction which is based on reconstructing the skull and facial tissues of severly decomposed or skeletonised corpses. The measurements were taken from 66 females and 43 males between the ages of 20 - 45 years, who registered as patients at the Marmara University Medical School Hospital for routine cranial Magnetic Resonance Imaging. The investigation was carried out with 1.5 superconductive MRI equipment, when the patients wefe laid in the supine position, Tl axial (TR380 TE:9), 6/ lmm and Tl coronal (TR:380 TE:9), 6/ 1 mm sequences were used and the measurements of the standart 21 points were taken using Advantage Windows Unit of the system The results indicate that there were statistical differences between male and female, and between Turks and Uzbeks and Russians. There was also significant correlation between the age and some of the variables. In conclusion, it can be stated that there are differences between male and female tissue thicknesses, that some points have effect on each other, some points reduce in thickness with age and that there are obvious differences in the Turkish Facial Soft Tissue thickness when compared to both Russian and -Uzbek findings. When comparing Turkish and Uzbek males, we can see that the mid sagital line and all points close to it are thinner in Turkish males; measurements from the area surrounding the zygomatic bone, the supracanine and the mandibula indicate that those of Turkish males are thicker. With regard to Turkish and Uzbek females we can conclude that the mid sagital line and all points close to it, including the zygion are thinner in Turkish females; measurements from the area surrounding the zygomatic bone, the supracanine and the mandibula indicate that those of Turkish females are thicker. Comparisons between Turkish and Russian male and female indicate the same findings as those between Turkish and Uzbek with the exception of the superior labial point in the case of males.