Ukrayna'nın Avrupa Birliğine adaylık sürecinin Ukrayna ve Avrupa Birliği perspektifinden karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Ukraine's European Union candidacy process from Ukrainian and European Union perspectives
  1. Tez No: 901546
  2. Yazar: VİKTORİİA PROKHOROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
AB ile Ukrayna arasında etkileşim otuz yılı aşkın bir süreyi kapsayan uzun bir geçmişe sahiptir. Bu süre zarfında her iki taraf da yakınlaşma ve işbirliği girişimlerinde bulunmuştur. Ancak son on yılda sadece, Euromaidan olayları ve Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından bu işbirliği yapıcı bir ikili ilişki niteliği kazanmaya başlamıştır. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı ve Avrupa kıtasında yeni bir jeopolitik çalkantıya dönüşen savaşla birlikte AB-Ukrayna ilişkilerinin niteliği daha da değişmiştir. Sektörel işbirliğinin geliştirilmesi ve önemli ölçüde askeri, mali, insani ve siyasi destek sağlanmasının yanı sıra AB, Ukrayna'nın üyelik başvurusunu kabul ederek ve adaylık statüsü vererek ikili ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım atmıştır. Bu karar daha önce görülmemiş bir rezonans yaratmış ve hem siyasi hem de akademik camiada aktif bir tartışmanın önünü açmıştır. Sadece ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılmasına işaret etmekle kalmayıp aynı zamanda AB'nin Ukrayna'ya ve bir bütün olarak gelecekteki genişleme sürecine bakışında niteliksel bir değişimin de göstergesi olan bu karar, her iki tarafta da iç değişikliklere neden olmuştur. Bu tez, Ukrayna'nın adaylığına ilişkin önemli karara kadar AB ve Ukrayna arasındaki ikili ilişkilerin seyrini analiz etmekte, tarafların temel motivasyonlarını belirlemekte ve gelecekte karşılaşabilecekleri sorun ve zorlukları ana hatlarıyla ortaya koymaktadır. Çalışma aynı zamanda AB'nin hem genişleme politikasının gelişimi hem de Ukrayna'nın gelecekteki üyeliğinin gerçekçiliği konusundaki tutumuna ilişkin bir perspektif sunmaktadır. Ukrayna'ya adaylık statüsü verilmesi kararının sadece Ukrayna için değil, aynı zamanda AB'deki iç siyasi durum, diğer aday ülkeler ve bir bütün olarak genişleme sürecinin geleceği için de geniş kapsamlı etkileri olacağından, AB'nin bu kararının arka planının incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Ukrayna'nın AB genişleme politikasındaki yerini belirlemeyi ve Ukrayna'nın üyelik perspektifinin gerçekliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Interaction between the EU and Ukraine has a long history of development, which has lasted for more than thirty years. Throughout this period, both sides have made attempts at rapprochement and co-operation. However, it is only in the last decade, with the events of Euromaidan and Russia's annexation of Crimea, that this co-operation has begun to take on the characteristics of a constructive bilateral relations. With the outbreak of Russia's war against Ukraine, which has become a new geopolitical upheaval on the European continent, the nature of EU-Ukraine relations has further evolved. Along with intensifying the development of sectoral co-operation and providing significant military, financial, humanitarian and political support, the EU took an important step for the development of bilateral relations by accepting Ukraine's application for membership and granting it candidate status. This decision had an unprecedented resonance and paved the way for an active debate in both political and expert circles. It not only marked the opening of a new page in bilateral relations, but also became an indicator of a qualitative change in the EU's views on Ukraine and the future enlargement process as a whole. It also caused internal changes on both sides. This thesis analyses the course of bilateral relations between the EU and Ukraine leading up to the important decision on Ukraine's candidacy, identifies the main motivations of the parties, and outlines the problems and challenges they may face in the future. At the same time, the study also provides a perspective on the EU's position on both the development of enlargement policy and the realism of Ukraine's future membership. Given that the decision to grant Ukraine candidate status has far-reaching implications not only for Ukraine, but also for the internal political situation in the EU, the other candidate countries and the future of the enlargement process as a whole, the analysis of the background of this EU's decision will be of great importance. This paper aims to identify Ukraine's place in the EU enlargement policy and to assess the reality of Ukraine's membership prospect.