Sürdürülebilirlik ve din: Türkiye'de yaşayan bireylerin dini eğilimleriyle ekosentrik antroposentrik tutumlarının değerlendirilmesi
Sustainability and religion: An evaluation of the ecocentric and anthropocentric attitudes of individuals living in Turkey in relation to their religious tendencies
  1. Tez No: 901545
  2. Yazar: FURKAN KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan bireylerin dini eğilimleri ile çevreye yönelik ekosentrik, antroposentrik ve antipatik tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, insanların dinleri, inançları ve dünya görüşlerinin çevre sorunlarına ve sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik yaklaşımlarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Özellikle, İslam inancına sahip bireylerin ekosentrik ve antroposentrik düşünce sistemlerinin çevreyle ilişkilerine nasıl etki ettiğini ve bu etkinin sürdürülebilirlik hedeflerini nasıl şekillendirdiğinin anlaşılması hedeflenmiştir. Araştırma metodolojisi kapsamında, çeşitli istatistiksel analizler kullanılarak bireylerin dini eğilimleri ile çevreye yönelik tutumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Veriler, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek, medeni durum ve gelir seviyesi gibi demografik değişkenlere göre analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, dinin ve inancın çevre bilinci ve sürdürülebilirlik anlayışı üzerindeki etkisini anlamaya yönelik önemli veriler sunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, dini eğilimler ve demografik değişkenler çevreye yönelik tutumlar üzerinde anlamlı farklılıklar yaratmaktadır. Özellikle, yaş ve eğitim durumu gibi faktörlerin ekosentrik ve antroposentrik tutumlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular, sürdürülebilir bir gelecek için farklı inanç sistemlerine sahip bireyler arasında iş birliğinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, dinin ve inancın çevre bilinci üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, çevre politikalarının ve sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın bulguları, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için dini ve kültürel faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between religious inclinations and ecocentric, anthropocentric, and antipathetic attitudes towards the environment among individuals living in Turkey. The research examines how people's religions, beliefs, and worldviews influence their approaches to environmental issues and sustainability goals. Specifically, it seeks to understand how the ecocentric and anthropocentric thought systems of individuals with Islamic faith impact their relationship with the environment and shape sustainability goals. Within the research methodology, various statistical analyses were employed to examine the relationships between individuals' religious inclinations and their attitudes towards the environment. The data were analyzed according to demographic variables such as gender, age, education level, occupation, marital status, and income level. The findings provide important insights into the influence of religion and belief on environmental awareness and sustainability understanding. The results of the research indicate that religious inclinations and demographic variables create significant differences in attitudes towards the environment. Factors such as age and education level, in particular, were found to influence ecocentric and anthropocentric attitudes. These findings highlight the importance of cooperation among individuals with different belief systems for a sustainable future. The study aims to contribute to the development of environmental policies and sustainability strategies by revealing the impacts of religion and belief on environmental awareness. In this context, the findings of the research demonstrate the necessity of considering religious and cultural factors to achieve sustainability goals.