Mehmet Ali Ayni düşüncesinde irade eğitimi ve din eğitimi açısından değerlendirilmesi
The education of will in the perspective of Mehmet Ali Ayni and evaluation in terms of religious education
- Tez No: 901547
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KIZILABDULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, ahlaki kimliğin yapıtaşlarından biri olan irade kavramını ve irade eğitiminin din eğitimiyle ilişkisini ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma, irade kavramının kelam, felsefe ve psikoloji disiplinlerindeki perspektiflerini literatür taraması yoluyla ortaya koymakta ve irade eğitiminin çağdaş eğitim kuramlarındaki yerini belirlemektedir. Çalışmanın odağında, Osmanlı son dönem mütefekkirlerinden önemli bir sima olan Mehmet Ali Ayni'nin gençlerin ahlaki gelişimi için önemli gördüğü irade eğitimi hakkındaki görüşleri yer almaktadır. Ayni'nin irade eğitimine dair dikkat çektiği meselelerin günümüzde hala tartışılan konular arasında olması ve günümüz irade eğitimi faaliyetlerine ışık tutacak görüşlerinin bulunması nedeniyle, Ayni'nin irade eğitimi hakkında ortaya koyduğu ilkeler, din eğitimi açısından incelenmiştir. Bu bağlamda Ayni'nin iradeyi, beden, zihin, dikkat ve alışkanlık ile ilişkilendirdiği görüşleri derinlemesine incelenmiştir. Ayni'nin irade eğitimi ile ilişkilendirdiği söz konusu ilkeler din eğitimi perspektifiyle değerlendirilmiş ve bu ilkeler ışığında ailede, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ortaokul ve ortaöğretim programlarında ve yükseköğretim faaliyetlerinde irade eğitimi ile ilgili vurgular tespit edilmiştir. Son olarak elde edilen bulgular ışığında bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the concept of will, a fundamental component of moral identity, and the relationship between the education of will and religious education. Through a literature review, the research investigates perspectives on will across theology, philosophy, and psychology disciplines, and assesses its role within contemporary educational theories. The study focuses on the views of Mehmet Ali Ayni, a significant late Ottoman thinker, who regarded the education of will as essential for the moral development of youth. Since Ayni's concerns about education of will remain relevant today, and his insights offer valuable perspectives for modern practices in education of will, his principles on the topic have been analyzed through the lens of religious education. In this context Ayni's views on the interplay between will and elements such as the body, mind, attention, and habit have been examined in depth. The study evaluates these principles from a religious education perspective and identifies key areas of focus for education of will in family settings, Religious Culture and Moral Knowledge curricula in middle and high s, and higher education initiatives. Finally, the study proposes several recommendations based on its findings.