Kişiye özgü anlaşmaların örgütsel adalete etkisi ve bir araştırma
The effect of idiosyncratic deals (i-deals) on organizational justice and a research
- Tez No: 901605
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tezin konusu ve amacı literatürde nispeten daha az çalışma yapılmış kişiye özgü anlaşmalar konusuna katkı sağlamak ve bu perspektifte örgütsel adalet algısına nasıl etki ettiğini değerlendirmektir. Böylece bu tez çalışmasının; örgüt içinde hem çalışan hem de yöneticiler kişiye özgü anlaşma müzakeresinde nasıl bir tutum izlemeli, bu süreç diğer çalışanların algısında ne gibi durumlara yol açabilir, sorularına bir yanıt ve sürecin nasıl yönetilmesi gerektiğine bir ışık olması amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasının çağdaş istihdam ilişkilerini yönetme açısından önemli olduğu ifade edilebilir. Buna ek olarak söz konusu tez çalışmasının örgüt içindeki potansiyel sorunların çözümü ve fırsatların değerlendirilmesi adına da mühim olduğu düşünülmektedir. Araştırma sınırlılıkları gereği İstanbul ili Sarıyer ilçesinde faaliyet sürdüren finansal denetim ve danışmanlık sektörü işletmelerindeki beyaz yaka çalışanlarını kapsamaktadır. Örneklemi büyüklüğü 400 kişidir. Bu tez çalışmasında kişiye özgü anlaşmalar ve alt boyutlarının örgütsel adalet ve alt boyutlarına etkisi araştırılmıştır. Bu sebeple bu tez çalışması açıklayıcı bir araştırmadır. Araştırmada soru formu ile veri toplama yöntemi uygulanmıştır. Bu bakımdan bu tez çalışması yöntem bakımından nicel bir araştırmadır. Ayrıca belirli bir zaman dilimi içerisinde veri toplandığı için bu tez çalışması süre bakımından kesitsel bir araştırmadır. İstanbul ili Sarıyer ilçesinde bulunan finansal denetim ve danışmanlık sektörü şirketlerinde gerçekleştirilen bu tez çalışması; yöneticilerin, çalışanlar ile kişiye özgü anlaşma yaparken örgütsel adalet algısını dikkate alması gerektiğini ifade etmektedir. Bilimsel literatüre ve iş dünyasına bu anlamda teorik bir katkı sunmak amaçlanmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the relatively underexplored topic of idiosyncratic deals (i-deals) and evaluate their impact on perceptions of organizational justice. Our research seeks to provide insights on how both employees and managers should approach negotiating i-deals within organizations, the potential repercussions of such negotiations on the perceptions of other employees, and how managers should assess organizational justice prior to making i-deals. It can be stated that this thesis is important in terms of managing contemporary employment relations. We believe this study will be significant in addressing potential issues and leveraging opportunities within organizations. The study focuses on white-collar workers working in financial auditing and consulting firms located in Sarıyer, İstanbul. The sample size consists of 400 participants. The research investigates the effects of the sub-dimensions of i-deals on the sub-dimensions of organizational justice, for this reason this study classifying an explanatory study. Data were collected using a questionnaire, for this reason classifying this research as quantitative. Given the data collection occurred within a specific timeframe, the study is also cross-sectional. This thesis study, which was conducted in financial auditing and consultancy sector companies located in Sarıyer district of İstanbul province, states that managers should take into account the perception of organizational justice when making i-deals with employees. It is aimed and presented to make a theoretical contribution to the scientific literature and the business world in this sense.