Anadolu'nun fethinde rol oynayan Türkmen beyleri
Turkmen lords who played a role in the conquest of Anatolia
  1. Tez No: 901636
  2. Yazar: YILMAZ TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türklerin Anadolu ile ilk teması uzun bir geçmişe dayansa da buraya yerleşme maksa-dıyla düzenlenen bir dizi akınların en tesirlisi Selçuklular zamanında olmuştur. 1018'de Sel-çuklu hanedanına mensup Çağrı Bey'in yeni yurt bulma maksadıyla Anadolu'ya düzenlediği keşif harekâtından sonra Arslan Yabgu'ya bağlı Türkmenler müstakil hâlde ilerleyerek Anado-lu'ya hücum etmiş, Büyük Selçuklu Devleti'nin teşekkülünden sonra ise bu akınlar daha siste-matik hâle getirilmiştir. Temel gayeleri Türklere yeni yurt bulmak olan Selçuklu sultanlarından Tuğrul Bey ile Alp Arslan da Anadolu'ya sefer düzenlemiş, özellikle Malazgirt Muhârebesi'nin Selçuklular tarafından kazanılması bu emellerin önünü açan en önemli siyasî gelişme olmuştur. Malazgirt Muhârebesi'nden önce ve sonra Afşin, Artuk, Ahmedşâh, Yakutî, Demle-çoğlu Mehmed ve Sunduk gibi daha birçok Türkmen beyi Anadolu'ya akınlar düzenlemiş, söz konusu muhârebenin kazanılmasında önemli ölçüde katkı sağlamışlardır. Alp Arslan, Türkistan taraflarına yönelmeden önce Anadolu'yu Türkmen beylerine armağan etmiş ve burada Türk kesafetini artırmak için devletler kurulmasına yönelik teşvik edici bir politika izlemiştir. Onun Bizans'a yönelik bu siyasî hamleleri doğrultusunda Anadolu'da pek çok Türk devleti kurulmuş ve Türkler kısa zamanda Ege sahillerine dek uzanmayı başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
Although the first relationship of the Turks with Anatolia dates back to a long time, the most effective of a series of raids organized for the purpose of settling here was during the Seljuk period. In 1018, after Çağrı Bey, members of the Seljuk dynasty, went to Anatolia with the aim of finding a new homeland, Turkmens loyal to Arslan Yabgu advanced independently and attacked Anatolia. After the formation of the Great Seljuk State, these raids became more systematic. . Seljuk sultans Tuğrul Bey and Alp Arslan, whose main aim was to find a new homeland for the Turks, also organized an expedition to Anatolia, and especially the victory of the Battle of Manzikert by the Seljuks was the most important political development that paved the way for these ambitions. Before and after the Battle of Manzikert, many Turkmen lords organized raids on Ana-tolia and contributed significantly to winning the battle in question. Before turning towards Turkestan, Alp Arslan gifted Anatolia to the Turkmen lords and followed an encouraging po-licy towards the establishment of states to increase Turkish density there. In line with his poli-tical moves against Byzantium, many Turkish states were established in Anatolia and the Turks managed to extend to the Aegean coast in a short time.