Argümantasyon temelli öğretimin 5. sınıf öğrencilerinin insan ve çevre ünitesindeki akademik başarılarına ve çevresel tutumlarına etkisi
The effect of argumentation based instruction on 5th grade students' achievement in environment unit and attitudes toward environment
- Tez No: 901637
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SEDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, argümantasyon temelli öğretim yönteminin 5. sınıf öğrencilerinin“İnsan ve Çevre”ünitesindeki akademik başarılarına ve çevresel tutumlarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 5. sınıfa devam eden 55 öğrenciden oluşmaktadır; bunların 27'si deney grubunu, 28'i ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda veri toplama araçları olarak, Çiçek Şentürk ve Selvi (2021) tarafından geliştirilen 27 soruluk Ortaokul 5. Sınıf Çevre Başarı Testi ve Özata Yücel ve Özkan (2014) tarafından geliştirilen, toplam 35 maddeden oluşan 5'li Likert tipi Çevresel Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, deney ve kontrol grubunun çevre başarı testinin son test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Benzer şekilde, deney ve kontrol grubunun çevresel tutum ölçeği son test puanları arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak, çevresel tutum ölçeğinin davranış alt boyutunun son test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Buna karşılık, deney ve kontrol grubunun duygu, düşünce ve eylemde bulunma istekliliği alt boyutunda anlamlı bir fark belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, argümantasyon temelli öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarılarını artırmada etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu yöntemin öğrencilerin çevreye yönelik olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, argümantasyon temelli öğretim yönteminin eğitim programlarına dahil edilmesi, öğrencilerin hem akademik hem de çevresel farkındalıklarını artırmada önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of the argumentation-based teaching method on 5th-grade students' academic achievement and environmental attitudes in the“Human and Environment”unit. The sample of the study consists of 55 students in the 5th grade during the 2022-2023 academic year; 27 of them constitute the experimental group, while 28 make up the control group. The research employs a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. For the purpose of the study, data collection tools included the 27-item Middle School 5th Grade Environmental Achievement Test developed by Çiçek Şentürk and Selvi (2021), and the 35-item 5-point Likert-type Environmental Attitude Scale developed by Özata Yücel and Özkan (2014). The data analysis was conducted using the SPSS program. According to the research findings, a significant difference was found between the post-test scores of the environmental achievement test for the experimental and control groups. Similarly, a significant difference was found between the post-test scores of the environmental attitude scale for the experimental and control groups. However, no significant difference was detected between the post-test scores of the behavioral subscale of the environmental attitude scale. On the other hand, a significant difference was identified in the subscale of willingness to feel, think, and act between the experimental and control groups. The research results indicate that the argumentation-based teaching method is effective in enhancing students' academic achievement. Additionally, this method contributes to the development of positive environmental attitudes among students. Therefore, incorporating the argumentation-based teaching method into educational programs can play an important role in improving students' academic success and environmental awareness.