Spor bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerin çatışma yönetim stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişki
The relationship between conflict management styles and communication skills of students in the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 901635
  2. Yazar: ABDULRAHMAN MOHAMMEDAEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan öğrencilerinin çatışma yönetimi stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi daha yakından incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan 421 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı anket tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, yüzde, frekans, t test, Kruskal Wallis H testi ve Pearson ve Sperman kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin çatışma yönetim stiller alğıları incelendiğinde, sırasıyla yönetici rekabet stilini, uyum stilini, kaçınma stilini, uzlaşma stilini ve iş birliği stilini kullandıkları bulunmuştur. Çatışma yönetimi stilleri alt boyutları ile tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında sadece yönetici rekabet boyutu ile cinsiyet, düzenli spora katılım, iletişim ile ilgili ders/kurs alma ve babanın eğitim düzeyi değişkenleri arasında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin İletişim becerileri algılarında en çok iletişim ilke ve temel becerilerini tercih ettikleri görülmektedir. İletişim becerilerine ilişkin alt boyutlar ve tanımlayıcı istatistikler incelendiğinde sadece iletişim ilke ve temel becerileri alt boyutu ile iletişim ile ilişkili ders/kurs alma ve düzenli spora katılım alt boyutları arasında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak iletişim becerileri alt boyutları ile çatışma yönetim stillerine ait alt boyutlar arasındaki ilişki incelendiğinde ise her iki ölçeğin de tüm alt boyutlarının birbirleri ile pozitif yönde anlamlı ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çatışma, Çatışma Yönetimi, İletişim, İletişim Beceriler
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between conflict management styles and communication skills of students studying at the Faculty of Sport Sciences more closely. A total of 421 students studying at the Faculty of Sport Sciences participated in the study. In the research, data collection tool was utilized by questionnaire technique. In the analysis of the data, percentage, frequency, t test, Kruskal Wallis H test and Pearson and Sperman were used. As a result of the research, when the students' perceptions of conflict management styles were examined, it was found that they used executive competition style, adaptation style, avoidance style, compromise style and cooperation style respectively. When the descriptive statistics of the sub-dimensions of conflict management styles were examined, it was concluded that there was a significant difference only between the executive competition dimension and the variables of gender, regular participation in sports, taking courses/courses on communication and father's education level. It is seen that students mostly prefer communication principles and basic skills in their perception of communication skills. When the sub-dimensions and descriptive statistics related to communication skills were examined, it was concluded that there was a significant difference only between the sub-dimension of communication principles and basic skills and the sub-dimensions of taking courses/courses related to communication and regular participation in sports. Finally, when the relationship between the sub-dimensions of communication skills and the sub-dimensions of conflict management styles was analyzed, it was concluded that all sub-dimensions of both scales had a significant positive relationship with each other. KEY WORDS:Conflict, Conflict Management, Communication, Communication Skills