Niğde koşullarında kısıntılı sulamanın bazı çilek çeşitlerinde verim parametrelerine etkileri
The effects of deficit irrigation on the yield parameters of some strawberry varieties in Nigde conditions
- Tez No: 901644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin üretim miktarında küresel ölçekte dördüncü sırada yer aldığı çilekte Niğde iklim koşullarında yetiştirilen 3 farklı çilek çeşidinde yapılmıştır. Deneme farklı sulama düzeyinin verim üzerine etkilerinin araştırılması ve bölgeye en uygun çilek çeşidinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çilek çeşitlerine açık yüzey buharlaşması dikkate alınarak I100 tam sulama konusu ile I75 ve I50 kısıntılı sulama konuları uygulanmıştır. Deneme 2021 ve 2022 yıllarında 2 yıl olarak yürütülmüştür. Uygulanan konuda bitki başına verim, meyve sayısı ve ortalama meyve büyüklüğü ile dekara verim miktarları hesaplanmıştır. İlk yılda Monterey çilek çeşidinin Albion ve San Andreas çeşitlerine göre verimi daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. İkinci yılda ise Albion çilek çeşidinin diğer çeşitlere göre daha yüksek verimde olduğu tespit edilmiştir. Tam sulama suyunda da en yüksek verime ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 3 different strawberry cultivars grown under Nigde climatic conditions in strawberry production where Turkey ranks fourth globally. The experiment was carried out to investigate the effects of different irrigation levels on yield and to determine the most suitable strawberry variety for the region. I100 full irrigation subject and I75 and I50 restricted irrigation subjects were applied to strawberry varieties considering open surface evaporation. The experiment was conducted for 2 years in 2021 and 2022. Yield per plant, number of fruits, average fruit size and yield per decare were calculated. In the first year, it was observed that Monterey strawberry variety had a higher yield than Albion and San Andreas varieties. In the second year, Albion strawberry variety was found to have higher yield than the other varieties. The highest yield was also reached in full irrigation water.