Tarihi ticari bir mekanın değişimi: Mısır çarşısı örneği
The transformation of a historical commercial site: The case of the Spice bazaar
- Tez No: 901645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR SERDAR SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Mısır Çarşısı'nın son otuz yılda yaşadığı sosyal, kültürel ve ekonomik değişimlerle dikkat çekmektedir. Bu dönüşümlerin arkasında çeşitli dış etkenler bulunmaktadır. Küresel ekonomik dalgalanmalar, teknolojik gelişmeler ve değişen tüketici alışkanlıkları, çarşının yapısını ve işleyişini doğrudan etkilemiştir. Bu süreçleri anlamak için kişilerin tanıklıklarından faydalanılmıştır. Ekonomik küreselleşme, yerel ve uluslararası ticaret dinamiklerini değiştirmiştir. Özellikle, küresel zincir marketlerin ve e-ticaret platformlarının yaygınlaşması, Mısır Çarşısı'nın rekabet ortamını etkilemiş ve geleneksel alışveriş alışkanlıklarını değiştirmiştir. Teknolojik ilerlemeler, lojistik süreçleri daha verimli hale getirerek, ürünlerin daha geniş bir pazar alanına ulaşmasını sağlamış ve çarşının ticari yapısında değişikliklere yol açmıştır. Sosyal ve kültürel bağlamda ise, demografik değişimler ve küreselleşmenin etkisi, çarşının ziyaretçi profilini değiştirmiştir. Artan uluslararası ziyaretçi sayısı, çarşıda kültürel çeşitliliği artırmış, ancak aynı zamanda geleneksel sosyal yapıları da etkilemiştir. Ayrıca, şehirleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişiklikleri ve kültürel değişimler, çarşının sosyal dinamiklerini etkilemiştir. Bu süreçlerin anlaşılması, Mısır Çarşısı'nın geçmişten günümüze nasıl bir değişim geçirdiğini ve bu dönüşümlerin nasıl şekillendiğini aydınlatmaktadır. Çarşının geçirdiği bu dönüşümler, hem ticari hem de sosyal açıdan önemli değişimlere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study highlights the social, cultural, and economic changes that the Spice Bazaar has undergone over the past thirty years. These transformations are influenced by various external factors, including global economic fluctuations, technological advancements, and changing consumer behaviors. To understand these processes, personal testimonies have been utilized. Economic globalization has altered local and international trade dynamics. Specifically, the proliferation of global chain stores and e-commerce platforms has impacted the competitive environment of the Spice Bazaar, shifting traditional shopping habits. Technological advancements have improved logistics processes, facilitating broader market access for products and leading to changes in the commercial structure of the bazaar. In terms of social and cultural context, demographic changes and the effects of globalization have altered the visitor profile of the bazaar. The increase in international visitors has enhanced cultural diversity within the bazaar, while also affecting traditional social structures. Additionally, lifestyle changes driven by urbanization and cultural shifts have influenced the social dynamics of the bazaar. Understanding these processes illuminates how the Spice Bazaar has evolved from the past to the present and how these transformations have shaped its current state. The changes experienced by the bazaar indicate significant impacts both commercially and socially.