Çin'de yeni bir dini hareket: Falun Gong
A new religious movement in China: Falun Gong
  1. Tez No: 901643
  2. Yazar: NUR KAYAALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya genelinde birçok konuda değişikliklere neden olan rönesans ve reform sürecinden etkilenen alanlar içerisinde din olgusuda bulunmaktadır. Özellikle bu iki hareketin öncülüğünde sekülerleşme yaygınlaşmıştır ancak insanların manevi arayışları da bir yandan sürmektedir ve buna karşılık olarak ortaya çıkan yeni dini hareketler insanların bu arayışlarını karşılamaya çalışmıştır. Yeni dini hareketler daha çok batı ülkelerinde ortaya çıkmış olsa da Uzak Doğu Asya ülkelerinde de izlerine rastlamak mümkündür ve çalışma konusu olan Falun Gong hareketi de bunlardan bir tanesidir. Li Hongzhi tarafından kurulan bu hareket, Çin içerisinde çok kısa sürede yaygınlık göstererek popülerleşmiş ve yaklaşık seksen milyon kişiyi bünyesine katmıştır. Günümüzde Çin'de yasaklanmıştır ancak dijital araçlarla ve konferanslar sayesinde dünyanın farklı yerlerinde faaliyetlerine devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomeon of religion is also among the areas affected by the renaissance and reformation processes, which caused changes in many issues around the world. Secularization has become widespread, especially under the leadership of these two movements, but people's spiritual searches continue, and the new religious movements that have emerged in response to this have tried to meet these searches of people. Although new religious movements have emerged mostly in western countries, it is possible to find traces of them in Far East Asian countries, and the Falun Gong movement, which is the subject of the study, is one of them. Founded by Li Hongzhi, this movement became popular in China in a very short time and included approximately eighty million people. Currently banned in China; however it continues its activities in different parts of the world thanks to digital tools and conferences.