Mikroservis tabanlı e-ticaret uygulamalarında sipariş odaklı endpoint yönetimi
Order-oriented endpoint management on microservice-based e-commerce applications
  1. Tez No: 901709
  2. Yazar: HİLAL ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz teknolojisindeki hızlı gelişmeler, bireylerin gereksinimlerini ciddi oranda dönüştürmektedir. Teknolojinin bireyler üzerindeki etkisi baz alınarak dünyada her gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Modern yazılım projelerinde ihtiyaçlara sürekli yenilerinin eklenmesi, ölçeklenebilirlik, hata izolasyonu, teknoloji çeşitliliği, esneklik gibi konularda sorunlara yol açmaktadır. Monolitik mimari'den günden güne mikroservis mimariye geçiş kaçınılmaz hale gelmektedir. Projelerin büyümesi ile mikroservis mimarilerin kullanım avantajlarından daha fazla yararlanılır hale gelinmiştir. Bu nedenle, monolitik mimari yerine mikroservis mimarisine geçiş, projelerin geleceğe yönelik hale getirilmesine imkan sunmaktadır. Covid-19 salgını birçok sektörde olduğu gibi; örneğin; sağlık ve tıp malzemeleri, lojistik ve kargo, telekomünikasyon vs. başta olmak üzere e-ticaret sektöründe de büyük bir büyüme yaşandı. Tüketicilerin kolayca ihtiyaçları olan ürünlere ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla, hızlı kargo, temassız teslimat ve temassız ödeme gibi seçenekler hayatımıza dahil oldu. Bu kapsamda tüketicilerin siparişlerinin hataya yer vermeden işlenilmesi ve teslimatının sağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmadaki amaç, e-ticaret uygulamalarında sipariş adımında meydana gelen bir takım hataların önüne geçilerek, maliyet, sistem karmaşıklığı, performans kaybı, veriler arası tutarlılık gibi konuların iyileştirilmesi sağlanıp tüketicilerin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt vermek, daha optimize edilmiş bir deneyim sunulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, mikroservis mimari ile oluşturulmuş e-ticaret uygulamasında yapılan bir istek anında servislerden herhangi birinde alınacak olan hata bütün isteği başarısız kılıyor olup tüketiciler tarafından bakıldığında kabul edilebilir bir sonuç değildir. Oluşan problem üzerinde hata mekanizmalarının uygulanabilirliği, uygulamaların nasıl işleneceği, mekanizmaları kullanmanın kazanımları, kullanılması ve kullanılmaması durumlarında yaşanacak etkenlerin analizlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in today's technology significantly transform the needs of individuals. Considering the impact of technology on individuals, new developments are occurring every day worldwide. In modern software projects, continuous additions to meet requirements, scalability, error isolation, technology diversity, and flexibility pose challenges. The transition from a monolithic architecture to microservices architecture is becoming inevitable day by day. As projects grow, the advantages of using microservices architecture are increasingly realized. Therefore, transitioning from a monolithic architecture to microservices architecture provides an opportunity to make projects more future-oriented. The Covid-19 pandemic has led to significant growth in various sectors, such as healthcare and medical supplies, logistics and shipping, telecommunications, and especially in the e-commerce sector. To facilitate consumers 'access to the products they need, options like fast delivery, contactless delivery, and contactless payment have become a part of our lives. Within this context, processing and delivering consumers 'orders without errors is of great importance. The aim of this study is to prevent some errors occurring in the order step in e-commerce applications, improve issues such as cost, system complexity, performance loss, data consistency, and provide better responses to consumers 'needs, offering a more optimized experience. Within the scope of the study, when a request is made in an e-commerce application created with microservices architecture, if an error occurs in any of the services at the moment of the request, it renders the entire request unsuccessful, which is not an acceptable outcome from the consumers 'perspective. The feasibility of error mechanisms for the problem that arises, how applications will be processed, the benefits of using these mechanisms, and an analysis of the factors to be experienced when using or not using these mechanisms are included.